Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (10.8MB) | Репост
Про новостворене агентство з питань повернення активів поговоримо з виконавчим директором Transparency International Україна Ярославом Юрчишини
Дмитро Тузов: Як це агентство може вплинути на активи, які мають бути повернуті в Україну?
Ярослав Юрчишин: Агентство з повернення розшуку та управління конфіскованими активами та активами, які були здобуті іншими злочинними шляхами, — це поширена інституція, яка є в багатьох розвинутих країнах.
Є велика всесвітня мережа, до якої мають доступ ці агентства, і коли виникають підозри, то агентство з країни, звідки відмито кошти, робить запит до країни, де ці кошти ймовірно з’явилися з тим, щоб допомогти в розшуку.
Дмитро Тузов: Хто на прицілі зараз?
Ярослав Юрчишин: В першу чергу, це фігуранти санкційного списку, тому що їхні кошти і так заморожені в Європі. І наше завдання зараз — активніше працювати, інакше в нас буде ситуація, як з латвійськими коштами, які просто банально через неактивність України переходять в бюджет Латвії, що дозволяє закон.
Дмитро Тузов: А Латвія ж була готова повернути ці кошти?
Ярослав Юрчишин: Так, Латвія була готова до останнього, але її законодавство передбачає, що, якщо активність власника та країни, звідки ці кошти походять, не є достатньою, то вони повертаються в бюджет.
Наталя Соколенко: Що буде відбуватися з активам, коли вони повернуться в Україну?
Ярослав Юрчишин: Це стосується не лише тих коштів, які виведені за кордон, але й коштів, які заарештовані в Україні. В нас дивна ситуація, тому що слідчий, який арештовує ці кошти, несе за них відповідальність. А слідчий намагається цього уникнути, тому що не має можливості охороняти ці активи.
Або починають задіюватися схеми, як, наприклад, з нафтопродуктами Курченка, коли вони продаються зацікавленим сторонам, при тому з дисконтом, і кошти повертаються через певний час.
Зараз ситуація наступна: як тільки арештовується актив, він одразу поступає в управління даного агентства, яке керує цим активом, і все, що закріпляється за цей час, накопичується на рахунках цього агентства. Якщо приймається рішення, що ці активи придбані шляхом корупції або контрабанди, вони повертаються в бюджет України. Якщо власник доводить свою чесність, то держава з цих коштів повертає активи власнику.
Тобто це агентство виконує дві функції — це розшук та управління активами.
Зараз ми маємо ситуацію, коли кошти незрозуміло як арештовуються, незрозуміло ким управляються, і в результаті ми маємо в цьому збиток. Коли в судовому процесі держава програє, то ми з бюджету не лише повертаємо, але й сплачуємо відсоток, який втратив власник.
Якщо будуть працювати механізми управління, то втрати держави будуть відсутніми.
Be the first to comment on "Зволікаючи з розслідуванням активів, Україна втрачає гроші, — Юрчишин"