Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (14.2MB) | Репост
Гість ефіру – експерт РПР Іван Лукеря.
Ірина Соломко: Дев’ять облдержадміністрацій не надають висновків про відповідність проектів рішень громад Конституції та законам України, чим заблокували створення 28 об’єднаних територіальних громад. Назвіть ці 9 облдержадміністрацій. Яка, за вашою інформацією, їхня аргументація?
Іван Лукеря: Чому ми порушуємо цю тему публічно? У нас є дедлайн і дуже нездорові тенденції. Центральна виборча комісія відповідно до закону про місцеві вибори для того, щоб вибори відбулися в жовтні, має призначити вибори щонайпізніше 17 серпня, тобто це наступна п’ятниця. Таким чином до цього часу всі пакети документів, які були прийняті органами місцевого самоврядування, мають бути подані до ЦВК, а подає їх обласна державна адміністрація. Всі 28 об’єднаних територіальних громад або вже створені, або схвалили проекти рішень і очікують попереднього погодження, висновку обласних державних адміністрацій.
350 тисяч людей стали заручниками волі 9 керівників облдержадміністрацій, які вирішили на різних етапах заблокувати процес створення об’єднаних територіальних громад. Лідерами спротиву є Закарпатська область в особі голови облдержадміністрації, про що він відверто заявляє, та Київська обласна державна адміністрація, яка зупинила процес формування сукупно 16 об’єднаних територіальних громад. Якби ми бачили, що немає рішень, що не відбувається обговорення, що немає ініціативи депутатів, органів місцевого самоврядування, ми б розуміли, що область не підтримує процес децентралізації з точки зору населення, але у нас є 16 об’єднаних територіальних громад, які вже звернулися до обласної державної адміністрації чи за погодженням, чи за зверненням. Фактично ми можемо констатувати, що персонально рішення про блокування децентралізації приймає голова облдержадміністрації, оскільки відповідно до закону лише голова облдержадміністрації може готувати висновок або звертатися до ЦВК, щоб клопотати про проведення виборів.
Ірина Славінська: Кому може бути вигідним блокування?
Іван Лукеря: Фактично зараз в сільському населеному пункті директора школи фактично призначає президент, тому що президент призначає голову районної державної адміністрації, який потім призначає начальника управління освіти, який потім призначає директора школи. Представником уряду, держави і президента є голова обласної державної адміністрації. До створення об’єднаної територіальної громади територією повністю керує голова обласної державної адміністрації. У випадку створення об’єднаної територіальної громади вона отримує незалежність, фінансову автономність і прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, тобто кошти на освіту, медицину будуть іти напряму до суб’єктів, які розташовані в громаді, або в бюджет громади. Тобто це втрата впливу, контролю. З іншого боку, деякі голови обласних державних адміністрацій можуть думати, що через контроль вони забезпечують підтримку на виборах. Як показує соціологія, найбільша довіра до органів державної влади, є якраз в людей, які проживають або в містах, або в ОТГ, тому що там бачать зміни.
Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.