З Ле Пен зняли недоторканість, Фійона викликають до суду. Що далі?

Ірина Славінська: Для України це одні із найважливіших європейських виборів. Так, чи так із наступним президентом Франції прив’язується питання безвізу і багато інших. І загалом цікаво як бурхливо можуть відбуватися виборчі процеси. Уже зараз це виглядає дуже гаряче. Крім того, частину кандидатів на пост президента пов’язують із Кремлем і Володимиром Путіним: Марі Ле Пен і Франсуа Фійона. Зараз у Франції із Фійоном відбувається щось таке, що називають політичним убивством. Опишіть коротко у чому звинувачують Фійона і чим це йому загрожує.

Олексій Кафтан: Франсу Фійона, кандидата від партії Республікаців звинувачують у тому, що він фактично створив фіктивне робоче місце для своєї дружини, через  що сімейний бюджет поповнився десь на 500 тисяч євро, що цілком непогана сума навіть за французькими республіканськими мірками.

Ірина Славінська: 15 березня Франсуа Фійона викликають давати свідчення. Він уже сказав таку цікаву фразу: «Я їм (суддям) розкажу свою правду, і це правда». Маючи на увазі, що його версія подій є правдивою. Уже його дружина заарештована. І от тепер на французькому сайті з’явилася новина, що в неділю по обіді мітинг на підтримку Франсуа Фійона має зібратися у центрі міста. Проте,  менших виданнях пишуть про державний переворот, який готують судді, — так голосно це називають. Мабуть, маючи на увазі політичну обумовленість процесу проти Франсуа Фійона.

Але якщо дивитися на цю ситуацію із Фійоном, від участі у його передвиборчій кампанії поволі відмовляються окремі депутати, колишні міністри, різні політики, що це значить?

Олексій Кафтан: Насамперед варто зауважити, що Фійон справді був одним із фаворитів передвиборчої гонки. На нього були досить непогані ставки. Варто також зауважити, що він був одним, але не єдиним кандидатом, який безперечно побив би Марі Ле Пен у другому турі виборів. Нагадаю, що Марі Ле Пен є головою Національного фронту і якщо щодо Фійона можна вжити термін політичне вбивство, то Марі Ле Пен була політично поранена буквально вчора, коли Європарламент її позбавив депутатської недоторканності.

Ірина Славінська: Чому це сталося?

Олексій Кафтан: Можна говорити про те, що тут є певне використання адмінресурсу збоку Французького уряду, можливо. Але наголошується все у межах пристойності і закону. Йдеться про те, що формальною причиною для позбавлення Ле Пен недоторканості у Європарламенті стала публікація на її сторінці мікроблогу фотографій страти і страчуваних Ісламською Державою у відповідь на порівняння Національного фронту до ІДІЛ. Це була її емоційна реакція, безперечно театральна і дуже красива в плані емоційного навантаження, але водночас це було поза межами правил гри. Фактично, вона порушила правила таким візуальним рядом. Зокрема , було показано страту американського журналіста, а це неприйнятно. Відповідно, це стало формальним приводом для рішення Європараменту на подання Парижу французької прокуратури.

Цей факт варто по’язувати із наступним. Йдеться про те, що вона також створила фіктивне місце праці для голови свого виборчого штабу, взявши її на роботу в якості помічниці депутата. Це дозволяється правилами Європарламенту. Також вона взяла власного охоронця на подібну посаду. Як би то не було, йдеться про суму у 350 тисяч євро, яку не вдалося стягнути із пані Ле Пен.

Зрештою, вона справді нахапала боргів не лише перед Європарламентом, але і перед Кремлем. Вона взяла кредит загальною сумою 9 мільйонів євро, це при тому, що ані в самій Франції, ані ніде інде їй ніхто такого кредиту не дав.

Безперечно, йдеться про використання адмінресурсу, оскільки Марі Ле Пен у першому турі президентських виборів просто не було конкурентів.

Ірина Славінська: Свіжі опитування у Франції говорять, що Марі Ле Пен будь-якого кандидата б’є у першому турі, набираючи більшість голосів. Але у Франції вибори проходять у два тури. У другий тур, згідно опитувань, скоріш за все разом із Марі Ле Пен не Франсуа Фійон, який ще нещодавно виглядав фаворитом, а Емануель Макрон, його часто в українських медіа називають темною конячкою, бо ніколи на нього уваги толком не звертали. Він виходець із Соціалістичної партії Франсуа Оланда, працював у різних складах уряду. І якщо Макрон є другим, то скоріш за все у другому турі він може стати президентом Франції.  

 Олексій Кафтан: Емануель Макрон відомий бунтівник. Він звинувачував неодноразово Франсуа Оланда у тому, що він відходить від партійної політики та ідеалів соціалізму.

Ідеологічно Макрон тяжіє більше до центру. В цьому сенсі він може справді розраховувати на підтримку, особливо, з  огляду на те, що якщо Фійон пролітає, то республіканці залишаються ні з чим.

Нагадаю, що весь цей вир подій закрутився після того, як виборчий штаб звинуватив російських хакерів у намаганні зламати сервер штабу.

Лариса Денисенко: Очевидно, що в середині двох буревійчиків зараз перебуває Франсуа Фійон і Марі Ле Пен. Чи є якийсь буревійщик навколо Макрона, що наближається на нього?

Олексій Кафтан: З огляду на те, що незрозуміло, що намагалися знайти хакери, і чи знайшли. Певний компромат ми ще зможемо побачити найближчим часом. Я не виключаю того, що це станеться. Тим більше, що це найбрудніша, найгостріша і найцікавіша передвиборча кампанія у Франції з часів П’ятої республіки.

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio