Якщо екзопланети гарячі, політ до них відкладається на 2-3 млрд років, — Казанцев

Анатолій Казанцев: Екзопланети ― це планети поза межами Сонячної системи, які обертаються навколо інших зір. Там виявлено 7 планет, схожих на Землю за розміром і за масою. 3 із них перебувають у тій температурній зоні, де може бути рідка вода ― це за умови, що планети вже холодні і гріються лише від зорі.

Василь Шандро: Наскільки це далеко від нас?

Анатолій Казанцев: За масштабами Всесвіту, не так вже й далеко ― у 10 разів дальше, ніж найближча до нас зоря ― 39,5 світлових років. Для порівняння, діаметр нашої галактики більше 100 тис. світлових років.

kaza.jpg

Анатолій КазанцевАвторські права: «Громадське радіо»

Василь Шандро: Наскільки це важливе відкриття для науковців?

Анатолій Казанцев: На сьогодні відкрили вже більше 3,5 тис. ексзопланет, але щоб відразу 7 навколо однієї зорі ― такого ще не було. Крім того, Земля знаходиться у площині тієї планетної системи, і можна спостерігати, як планети рухаються, по диску зорі.

Василь Шандро: Як еволюціонувало уявлення людей про позаземне життя?

Анатолій Казанцев: Історія віри людства у позаземне життя налічує сотні років. Ще до нашої ери окремі люди висловлювали такі ідеї. Навіть геніальний фізик Ньютон вважав Сонце населеним ― тоді не знали, що воно на ньому відбуваються потужні ядерні реакції.

Після відкриття каналів на Марсі всі вважали, що на Марсі є життя.

Тетяна Трощинська: Яку інформацію щодо цього відкриття було перебільшено?

Анатолій Казанцев: Коментаторами перебільшено те, що там відкрили атмосферу ― поки що визначили тільки температурний діапазон, за умови, що планети холодні. Але є інформація, що вік зорі більший за 500 млн років. Якщо вік зорі навіть 1 млрд років, велика ймовірність, що планети ще дуже гарячі.

Вік Землі ― 4 млрд років. Життя на Землі з’явилося за кілька мільярдів років після її створення як планети. Якщо цим планетам сотні мільйонів років, то вони гарячі, і води там не може бути. Але їх вже можна досліджувати потужними телескопами з використанням спектрів.

Навіть геніальний фізик Ньютон вважав Сонце населеним

Коли планета проходить по диску зорі, промені зорі проходять через планету, і якщо на ній є атмосфера, то у спектрі цього світла виникають спектральні смуги, яких немає у спектрі самої зорі.

Якщо вдасться поспостерігати за планетами за допомогою інфрачервоного телескопа, можна встановити температуру самої планети. Якщо температура виявиться 200-300 К, то зрозуміло, що там немає життя.

538.jpg

TRAPPIST-1 Авторські права: nasa.gov

Тетяна Трощинська: Що можна сказати про зорю, довкола якої розташовані планети?

Анатолій Казанцев: Це червоний карлик. Його маса становить менше 10% маси Сонця, розмір ― 10% розміру Сонця, але це означає, що її густина в десятки разів більша за густину Сонця.

Якщо первинна хмара пилу і газу, з якої конденсується зоря, була великою, то утворюється велика зоря, але вона живе недовго. Якщо хмара була маленька, то утворюється зоря-карлик, і вона живе дуже довго. Якщо Сонце житиме приблизно 13 млрд років, то така зоря може жити і трильйони років, тому що вона менше витрачає свою масу на випромінювання.

 

 

Тетяна Трощинська: Чи є сенс говорити про те, щоб полетіти на ці планети?

Анатолій Казанцев: Спочатку потрібно дізнатися, що на них є. Якщо планети гарячі, то питання польоту до них відразу відпадає. Політ до них відкладається на 2-3 мільярди років.

Можливо, ці планети холодні. При спостереженні з потужних космічних телескопів можна дізнатися, чи є там атмосфера і чи є вода. Але ймовірність, що там є розумне життя, дуже мала.

Імовірність, що там є розумне життя, дуже мала

Багато хто думає, що планети відкривають для того, щоб люди могли на них переселитися, коли зникне життя на Землі. На Землі життя стане під загрозою від того, що Сонце почне зникати, за 5 млрд років.

У 60-х роках минулого століття були створені спеціальні програми з пошуку позаземних цивілізацій. Коли були введені в дію потужні радіотелескопи, виникла ідея: якщо там є розумні істоти, вони, мабуть, також хочуть із кимось контактувати і випромінюють у космос радіосигнали, і ми зможемо зрозуміти, де вони. Поки що їх не знайшли, і почали шукати планети.

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio