Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (14.1MB) | Репост
igor_semyvolos.jpg
Ігор Семиволос«Громадське радіо»
Ірина Славінська: Цей конфлікт на моє око розгортався дуже швидко. Було кілька заяв одних, інших, і от відбулось призупинення дипломатичних стосунків. Наскільки це різко, несподівано, швидко?
Ігор Семиволос: Це, справді, різко і несподівано. Можна сказати, що це така екстраординарна подія, чогось подібного у відносинах між Туреччиною і країнами ЄС раніше я не пам’ятаю. І очевидно, що у значній мірі всі ці події є таким маркером того, що справи ідуть не дуже добре — ані в Нідерландах, ані в Туреччині. І кожна сторона намагається скористатись цим конфліктом, щоб отримати певні політичні дивіденди.
Ірина Славінська: Чому саме Нідерланди?
Ігор Семиволос: Тому що у них вибори, і ультраправі, які представляють євроскептиків, сьогодні є вкрай популярними у цій країні. Нідерланди провели абсолютно дурний референдум, на мою думку, де було питання не про Україну, а про ставлення до ЄС. І тут ми, власне, бачимо продовження.
Ірина Славінська: Чому Туреччина так загострилася?
Ігор Семиволос: Туреччині це теж вигідно. Ердоган агітує за референдум, в результаті якого він стає одноосібним володарем Туреччини і, як мінімум, до 2029 року залишається повноправним правителем без жодних можливостей виникнення конкурентних осіб чи політичних партій. Там дуже великий політичний приз, і для Ердогана важливо, щоб цей референдум пройшов якомога ефективніше. І, по суті, всі політики правлячої партії зараз будуть заточені на агітацію. І, власне, цей візит у Голландію також стосувався агітації турків, які мешкають в Європі, на підтримку цього референдуму.
Все це дуже дратує європейців, оскільки тут знову виходять теми гастарбайтерів, втрати робочих місць, робочої міграції.
Любомир Ференс: У чому була загроза громадській безпеці, коли це так потрактували і не пускали, на вашу думку?
Ігор Семиволос: Як на мене, там не було ніякої загрози громадській безпеці. Я думаю, що це дуже вільна інтерпретація і це був суто політичний крок уряду Голландії, щоб продемонструвати таку собі жорстку позицію по відношенню до Сходу. Напередодні виборів — щоб якимось чином отримати додаткові голоси.
Ірина Славінська: Що означає це призупинення дипломатичних стосунків між Нідерландами і Туреччиною?
Ігор Семиволос: Принаймні на сьогоднішній момент жодних дипломатичних відносин між цими країнами немає, або вони обмежені до рівня надання негайних консульських послуг. І ми бачимо, що вже відкликають послів. Це, справді, дуже погано з точки зору відносин з Туреччиною, яка безсумнівно є важливим партнером ЄС і, власне, самої Туреччини, для якої ЄС є джерелом інновацій, ресурсів, грошей і політичних правил.
Ірина Славінська: Конфлікт між Нідерландами і Туреччиною — якщо спробувати прогнозувати розвиток стосунків між цими двома країнами, до чого це все може призвести?
Ігор Семиволос: Я думаю, що пройде цей політичний цикл, після виборів всі трохи заспокоються. Або якщо до влади прийдуть ультраправі, то цей конфлікт інституціоналізується і відносини між двома країнами ще тривалий час перебуватимуть на низькому рівні.
Ірина Славінська: Чи може цей конфлікт розширитись до цілої парасольки країн ЄС?
Ігор Семиволос: Я думаю, ні. Тому що частина Балканських країн, які наближені до Туреччини у значній мірі зацікавлені у співпраці з Туреччиною. Та, власне, і Німеччина, попри таку позірну солідарність з Нідерландами, також у значній мірі зацікавлена у співпраці з Туреччиною. Більше того, не варто скидати і безпекові аспекти. І величезна турецька громада, яка мешкає у Німеччині, може перетворитися на фактор дестабілізації. Хіба Меркель це потрібно перед виборами.
Be the first to comment on "Які наслідки розірвання дипломатичних відносин між Туреччиною і Нідерландами?"