Як пенсіонерів ошукують у договорах довічного утримання?

dsc02907.jpg

Юрій Чабан і Дарія ЦепковаАвторські права: «Громадське радіо»

Анастасія Багаліка: Що це за договори, як людей мотивують їх підписувати? Що відбувається далі?

Дарія Цепкова: Це договір, за яким пенсіонеру надається певна допомога (яка саме — обговорюється окремо) в обмін на житло чи цінне майно після його смерті. Проте суть в тому, що допомога — дуже розмите поняття. Вона може бути як фінансова, медична, так і просто якісь подачки, що, в принципі, нічого не вирішують і пенсіонери віддають своє житло за сумарно 30-50 тисяч грн.

Юрій Чабан: Ці договори складають дуже ретельно, так що пенсіонер, підписуючи договір, не вдивляється в якісь нюанси. Наприклад, що згідно із таким договором часто квартира переходить новому власнику ще за життя пенсіонера. Другий факт — це сума виплат. Нерідко фігурують суми в 300-500 грн і квартира передається у власність якійсь особі.

Ми в ході власного розслідування з’ясували і це підтвердив сам голова структури під назвою «Пенсіон» Михайло Вулах, що квартира дідуся, про якого саме йде мова, вже належить його мамі.

Анастасія Багаліка: Розкажіть, будь ласка, цю історію. Даріє, я так розумію, що ви одна із волонтерів, котрі опікувалися цим дідусем.

Дарія Цепкова: Так, історія в тому, що в одинокого дідуся, котрий підписав договір довічного утримання з фірмою «Пенсіон», стався інсульт. Після цього «Пенсіон» забрав його після виписки з лікарні і залишив надворі, нездатного ходити, без теплого одягу в мінусову температуру. Сусіди допомогли його занести додому, тоді вже розпочався розголос у фейсбуці. Силами волонтерів йому знайшли доглядальницю, поставили на ноги. Фірма «Пенсіон» не брала активної участі, крім як відігнати цих волонтерів.

Андрій Куликов: А коли це все відбулося?

Дарія Цепкова: На Новий рік.

Андрій Куликов: Знаєте чому запитую? Тому що років 20 тому чув абсолютно схожу історію. А потім таке ж сталося через 5 років.

Дарія Цепкова: Зараз відомо про дві такі історії. Друга — в Івано-Франківську.

Юрій Чабан: Якщо я не помиляюсь, структура «Пенсіон» на ринку вже понад 10 років і нібито має авторитет. У мене немає доказів, але є підозри, що з нею і держава пов’язана.

Повертаючись до договору — річ у тому, що вони нічого не порушили, залишивши дідуся наодинці зі своїм горем. В документі прописано, що вся суть довічного утримання полягає лише в тому, що вони дають йому надбавку в розмірі 700 грн.

Андрій Куликов: Як запобігти подібному?

Дарія Цепкова: Тут треба ретельно вчитуватися в договори, тому що розмір допомоги — нефіксована величина. Сам пенсіонер може визначити, а яку допомогу він хоче отримувати. Фактично, у нас це не регламентовано, немає якогось мінімального розміру Такі структури пропонують зазвичай своїх юристів, а потім виявляється, що все не так райдужно. Запобігти цьому можна лише не підписуючи подібних документів.

Юрій Чабан: Тут ще річ у тому, що підписується не один договір, а два. У першому прописано, що пенсіонер отримає якусь фіксовану суму. А в іншому — договір про додаткові послуги. Вони в більшості надаються на платній основі. Мені відомо, що навіть просто запросити працівника фірми «Пенсіон» до клієнта, який вже віддав квартиру — коштує 50 грн. Ось так це працює.

Дарія Цепкова: До того ж, якщо людина заключає подібні договори, вона втрачає право на соцвиплати. 

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio