Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (10.8MB) | Репост
У студії «Громадського радіо» доктор політичних наук Сергій Даниленко, один із розробників Доктрини інформаційної безпеки України.
Андрій Куликов: Наскільки я знаю, розробляли документ досить довго. Ви задоволені результатом?
Сергій Даниленко: Безсумнівно! Адже тривалий час наша інформаційна сфера перебувала без цього основоположного документу, котрий називається Доктриною. Над ним працювало чимало людей: маю згадати, зокрема, й про експерту раду при Міністерстві інформаційної політики.
Для мене ця Доктрина — документ компромісу між інтересами суспільства й держави. Тепер завдання — його втілити.
Андрій Куликов: Це цікава теза про компроміс. Нині триває війна і люди кажуть — ніяких компромісів.
Сергій Даниленко: Для мене це зараз є предметом для розмірковувань. Не маю чіткої відповіді, чи повинне бути добро з кулаками у сучасному світі. Мені здається, що в Україні це питання вперше було так серйозно зважене і виконане в цьому документі. Тому його довго приймали.
Маю нагадати, що ідея створення документу, котрий би регулював інформаційну безпеку, закладена в коаліційній угоді парламентарів. І от, зрештою, ми маємо такий документ.
Андрій Куликов: Наскільки представники влади втручалися в роботу вашої комісії?
Сергій Даниленко: Насправді, вони пішли опікуватися своїми парламентськими справами та були доволі лояльними до експертного середовища. Все це зайняло чимало часу, адже документ проходив лещата правової обробки та бюрократії.
Національна рада з безпеки і оборони країни буде координатором, Міністерство культури, Національні агенції, котрі контролюють медійну сферу — регулятори. Єдине — чомусь загубили Міністерство освіти і науки.
Анастасія Багаліка: Ви сказали, що це компроміс — в чию сторону?
Сергій Дениленко: Коли я говорю про компроміс, маю на увазі, не в бік когось, а те, що відступили від чогось. Ми маємо усвідомлювати, що перебуваємо у стані війни. І вона триває, як зауважено в доктрині, в інформаційній сфері. Але при цьому ми не повинні втратити ті демократичні надбання, які нам вдалося досягти. Ми не маємо робити це за рахунок свобод і цінностей.
Андрій Куликов: Наскільки ви знайомилися з іноземним досвідом?
Сергій Даниленко: Насправді, досвід України в інформаційній сфері нині унікальний. Ми з цим зіткнулися із зарубіжними колегами у рамках підготовки документу. Взагалі, слід зауважити, що ми отримали підтримку і від ОБСЄ, і від Міжнародного фонду «Відродження». Стикнулися із тим, що жоден із західних партнерів не може надати нам вичерпної, конструктивної допомоги. Бо те, із якою загрозою ми стикнулися, це щось унікальне. І тут ми маємо лідерство.