Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (18.3MB) | Репост
moroz.jpg
Віталій МорозГромадське радіо
За його словами, заборонені в Україні ВКонтакте та Mail.ru «широко використовуються російськими спецслужбами для просування російської пропаганди і проведення спеціальних інформаційних операцій проти України та її громадян».
Керівник програми нових медіа «Інтерньюз-Україна» Віталій Мороз аналізує, чи можна в таких умовах говорити про свободу українського інтернету.
Віталій Мороз: Коли ми говоримо про обмеження цього доступу, це має бути дискурс щодо санкцій. Адже в Україні, начебто, всі погодилися, що купувати російські товари з полиць магазинів — це ознака поганого тону, дивитися російські телеканали — це пропаганда. З цієї логіки заборона російських соцмереж, а скорше, компаній, які заробляють на українцях, які користуються соцмережами, є можливою, але вона недосконала. Тому що трошки незрозуміло, що саме указ увів в дію рішення РНБО. Насправді, провайдери, могли б не виконувати цей наказ. Але вони розуміють, що сперечатися з президентом — річ погана, і ті провайдери, які мають російську частку, першими виконали це рішення.
Очевидно, що будь-яка петиція, — це спроба комунікувти зі своїми громадянами, але ніхто не зобов’язує президента виконувати те, під чим підпишуться громадяни.
На даний момент Інтернет в Україні залишається вільним з певними обмеженнями для функціонування російських компаній
Вікторія Єрмолаєва: Чи може така заборона стати прецедентом до ще більших обмежень в Інтернеті?
Віталій Мороз: На даний момент Інтернет в Україні залишається вільним з певними обмеженнями для функціонування російських компаній. Та в наших громадян доволі розвинута комп’ютерна грамотність, і всі ті, хто хочуть користуватися російськими сервісами, ним користуватися і будуть. СБУ не буде приходити до людей.
Вікторія Єрмолаєва: Ми так розуміємо, що в «Роскомнадзора» є інформація про користувачів ВКонтакте?
Віталій Мороз: ВКонтакте залишається російською компанією, яка підконтрольна Кремлю, вся інформація зберігається на серверах цієї компанії, і будь-який співробітник ФСБ в будь-який момент може прийти до інтернет-провайдера і попросити ці дані, посилаючись на закон «пакету Ярової».
Вікторія Єрмолаєва: Чи є поради для користувачів Інтернету щодо того, як вберегти свої дані, якими соцмережами користуватися?
Віталій Мороз: Нещодавно Україна піддалася атаці віруса, який блокував доступ до комп’ютерів та вимагав гроші за розблокування. Цей вірус показав, що ціла країна виявилася незахищеною, і великі підприємства перестали працювати. Частково це завдяки тому, що в Україні в багатьох ще стоїть піратський soft, тобто не оновлюється автоматично програмне забезпечення.
В першу чергу, користувачі повинні замислитися, які вони дані зберігають, з ким вони спілкуються, що вони публікують. Якщо вони користувачі соцмереж, то потрібно бути більш уважними до тих, хто добавляє вас в друзі, треба розуміти, що вся інформація є публічною.
Якщо говорити про безпеку користування комп’ютером, обов’язково потрібно, щоб були зашифровані ваші дані, щоб телефон був зашифрований — пароль, шифрування на рівні смартфону. Дуже важливо робити збереження ваших даних, наприклад в хмари.
Загалом потрібно, щоб люди задумалися над тим, наскільки чутливою є інформація, адже ми живемо в світі, де технології розвиваються шаленими темпами, і краще не передавати важливі дані через комп’ютер чи телефон.
Be the first to comment on "Відмова розблокувати ВКонтакте — закономірність чи наступ на свободу слова?"