Урожай після снігу: що чекати українським аграріям?

Дізнавалися, як нетипова для квітня ситуація з погодою вплине на сільське господарство у Тетяни Адаменко, начальниці відділу агрометеорології українського Гідрометцентру:

«Тут треба розділити Україну на дві частини. Якраз там, де був сніг, опади та дощ, не було заморозків. На Київську область, західні та північні області впливала область підвищеного атмосферного тиску, тому в нас не було опадів, але були заморозки. Заморозки суттєві від -2 до -6 °C в повітрі. Хоча в історії вони трапляються досить часто (у 2012 році у нас були заморозки до -12 °C).

Шкідлива дія заморозків визначається їх тривалістю і тим, в якому стані знаходиться певна рослина. Кожна рослина має певний рівень стійкості до заморозків і також важливо, в якій фазі розвитку перебуває рослина.

Найбільше від заморозків, які вже відбулися, постраждають плодові дерева. У нас була рання весна, накопичилося ефективне тепло і рано розпочалося масове цвітіння, перш за все, абрикосів.

Так як у нас спостерігався рівномірний температурний фон, масове цвітіння почалося практично скрізь. І абрикос у фазі цвітіння найбільш вразливий до заморозків (навіть якщо температура близько 0°C). У нас по всій території України спостерігалися такі температури протягом 1-5 днів, тому втрати цієї культури будуть.

Будуть втрати ранніх сортів вишень, груш. Можливо, не постраждають яблуні, бо вони цвітуть найпізніше.

Тетяна Трощинська: А ті, хто швидко посадив картоплю у березні, «програли»?

Тетяна Адаменко: Лише в тому випадку, якщо вже отримали сходи. Якщо ж сходів нема, все нормально переживе.

Василь Шандро: А озимим культурам ситуація шкодить?

Тетяна Адаменко: Озимі перебувають в такій фазі розвитку, яка невразлива до цього, вони витримують найбільш низькі температури. Можуть постраждати сходи бобових культур, гороху зокрема. Можуть також постраждати сходи ярого ячменю, де вони з’явилися.

Але на сьогодні сходів отримано ще мало, тому говорити про масштабні втрати в частині сільськогосподарських культур я би не стала.

Також начальниця відділу агрометеорології українського Гідрометцентру розповіла, якої погоди очікувати в найближчі дні та коли в Україну остаточно прийде весна.

 

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio

Be the first to comment on "Урожай після снігу: що чекати українським аграріям?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*