Україна може розраховувати на дружбу з новим президентом Франції, — політолог

Гостя студії – доцентка університету Париж-Нантер Анна Колен Лебедєв

Сергій Стуканов: Які ваші загальні враження щодо промови президента Франції?

Анна Колен Лебедєв: Було кілька основних ідей у промові. Перша ідея стосувалася Європи. Йшлося про те, що у глобалізованому світі всі країни пов’язані і Європа повинна грати у цьому важливу роль. Він висловив це чітко і, як на мене, направив цей посил міжнародній спільноті.

Також він підняв тему важливості цінностей, які Європа і Франція поставили собі за мету нести у світ.

Анастасія Багаліка: У промові Еммануеля Макрона я почула термін «нове відродження». Тут ідеться про відродження Європи як певного ціннісного союзу?

Анна Колен Лебєдев: Цілком імовірно. Наш президент – філософ. У нього диплом філософа і він працював із французьким філософом Полем Рікерем. Насправді Еммануель Макрон дуже чуттєвий до ідей гуманізму, які хоче підтримати у французькій спільноті.

Сергій Стуканов: Якщо я не помиляюсь, то писав він свою наукову роботу по філософії права Ґеґеля. І це справді той випадок, коли філософ приходить до влади. Якою бачить Еммануель Макрон Європу?

Анна Колен Лебедєв: Він висловив ідею, яка насправді звучить із вуст усіх тих, хто хоче реформувати Європу. Тобто, що потрібно перебудувати концепцію Європи, щоб зробити її ближчою і зрозумілішою для громадян.

Це протилежні ідеї тим, які висловлювала Марі Ле Пен впродовж виборчої кампанії.

Анастасія Багаліка: Лозунг Великої французької революції «Свобода, вірність, братерство» був вжитий в інавгураційній промові.

Анна Колен Лебедєв: Так, але це уже данина класики.

Сергій Стуканов: Макрон говорив, що намагатиметься долати існуючі розколи у французькому суспільстві. Про який розкол йдеться?

Анна Колен Лебедєв: Розкол у французькому суспільстві дуже сильний. Я б навіть сказала, що протистояння самому президенту Макрону буде доволі сильним у французькому суспільстві. Як із боку крайніх правих, так і з боку крайніх лівих. У цьому є певний парадокс. І праві, і ліві уже заявили, що будуть боротися проти цього президента та не дадуть йому жодного шансу проявити і втілити свою програму.

Макрон висловив свою політичну позицію, що буде вірний своїй програмі і не збирається досягати компромісу ні з ким на першому етапі своєї роботи. Це дуже важливо у контексті Франції, тому що у нас зараз наближаються наступні вибори, які матимуть таке ж значення, як президентські.

Анастасія Багаліка: Як я розумію, не припиняють підготовку передвиборчі штаби?

Анна Колен Лебедєв: Вони ще більше активувалися. Різниця у часі між президентськими і парламентськими виборами дуже маленька. Усього декілька тижнів. Тому президенту Макрону зараз потрібно створити свою парламентську більшість і створити свою партію. Поки що за ним не стоїть якась політична партія, а тільки рух. З іншого боку, решта політиків прагнуть зберегти своє місце у тій політиці, яку повністю хоче оновити президент.

Сергій Стуканов: Тим не менше, він отримав досить впевнену перемогу у другому турі. Це означає, що потенціал для створення партії він має. Ви також говорите, що на нього будуть тиснути ліві та праві сили. Як він буде діяти у цій ситуації?

Анна Колен Лебедєв: Президент пішов досить оригінальним шляхом. Він не намагається створити свою нову політичну еліту із існуючих політиків, а звернувся до громадянського суспільства. Ще у момент президентських виборів він запропонував представникам громадянського суспільства, людям, у яких не було мандатів і політичних ролей, стати кандидатами на парламентських виборах. Тобто зараз серед депутатів партії президента будуть зовсім нові люди.

Сергій Стуканов: Яку Францію Бачить Макрон в контексті світськості і релігійності?

Анна Колен Лебедєв: Згідно програми і дискурсу передвиборчих дебатів, Макрон уявляє собі Францію як світську державу, що поважає усі релігії. У нього не існує дискурсу, наприклад, щодо небезпеки ісламу. Він дотримується класичної позиції Французької держави.

Сергій Стуканов: Нас також цікавить точка зору Емануеля Макрона щодо війни між Україною та Росією. Чи якось він згадував у своїй промові про це?

Анна Колен Лебедєв: Він зачепив це питання не своєю промовою, а діями. Прем’єр-міністр ще не призначений, але дипломатичний радник у Макрона уже є. Цей радник добре знає східну Європу, Росію. І, в принципі, президент Макрон буде притримуватися політики президента Оланда по відношенню до Росії, України та конфлікту на сході України.

Анастасія Багаліка: Якої політики слід очікувати Україні від нового французького президента?

Анна Колен Лєбєдєв: Дружелюбної. Я думаю, що в цьому сенсі Україна може віднестися із деякою довірою до нового президента.   

Сергій Стуканов: Уже завтра Емануель Макрон повинен зустрітися із канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Так виходить, що це перша зустріч президента Франції у якості президента офіційно. Що пишуть у Франції, про що будуть говорити лідери двох передових країн?

Анна Колен Лєбєдєв: Я думаю, що Франція зрозуміла цю новину правильно. Це перша поїздка у Німеччину і зустріч із Ангелою Меркель означає, що у Європі лідируюча роль Франції і Німеччини є одним із головних напрямків зовнішньої політики Франції. Я б навіть сказала, що найголовнішою. Це такий сильний символічний жест, щоб показати, що Євросоюз має значення.   

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio

Be the first to comment on "Україна може розраховувати на дружбу з новим президентом Франції, — політолог"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*