Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (15.4MB) | Репост
У студії Громадського радіо — аналітик Громадського холдингу «Група Впливу» Роман Кисленко.
Вікторія Єрмолаєва: Вчора у Києві пройшла міжнародна конференція «Забезпечення виборчих прав ВПО в Україні». Представники провідних громадських організацій, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та ВПО, ЦВК та народні депутати взяли участь у цьому заході. Розкажіть, що вам вдалося обговорити? Як вимушеним переселенцям можна надати право голосу на виборах в Україні?
Роман Кисленко: У представників ЦВК, громадськості і народних депутатів з’явився консенсус щодо того, що ця проблема вже є достатньо актуальною і її треба вирішувати. На зустрічі обговорювався проект закону, який було розроблено Громадським холдингом «Група Впливу», Громадською мережею «Опора», представниками Міжнародної фундації виборчих систем та деякими народними депутатами, і який би надав право голосу внутрішньо переміщеним особам, а також іншим мобільним групам всередині країни. Всі прийшли до того, що цей законопроект буде підтримуватися і виконавчою владою, а особливо МінТОТом, і ЦВК, і народними депутатами. Підписи у Верховній Раді збираються вже 2 дні. Якщо все буде добре, в понеділок чи вівторок даний законопроект буде подано до Верховної Ради.
Вікторія Єрмолаєва: Що передбачає даний законопроект?
Роман Кисленко: За заявним принципом можна буде змінити виборчу адресу, яка зараз залежить від офіційного місця реєстрації проживання. Даний проект закону встановлює певні запобіжники, якими нівелюються зловживання зі зміною виборчої адреси на виборах. Також законопроект розширить можливості для участі у виборах внутрішньо переміщених осіб. Крім того, достатньо можливостей буде у внутрішніх емігрантів і осіб, які взагалі не мають місця реєстрації, адже наразі таких осіб більше 800 тисяч.
Любомир Ференс: За інформацією Мінсоцполітики, станом на 6 березня 2017 року в Україні зареєстровано майже 1 млн. 623 тис. вимушених переселенців. Тобто майже 4% українських виборців залишаються без права голосу. Цей законопроект вже зареєстровано?
Роман Кисленко: Ні. Він вже розроблений. Якщо все буде добре, на наступному тижні його внесуть до Верховної Ради.
Любомир Ференс: Чому все це триває так довго?
Роман Кисленко: Це питання було дуже актуальним у 2015 році, перед місцевими виборами. Тоді було 3 законопроекти, які повернули на доопрацювання.
Сильних аргументів проти цього немає. Наприклад, один з аргументів полягав у тому, що внутрішньо перемішені особи будуть голосувати не за ті політичні сили, за які хотіла б влада. Але вони проживають настільки розпорошено по Україні, що не можуть змінити пропорційність. Крім того, 4% можуть голосувати за списки політичних партій. Тому, мені здається, для провладних партій вирішення цього питання є актуальним. Якщо вони цього не будуть робити, вони втратять ці 4%. А якщо вони приймуть цей закон, у них буде можливість взяти з нього якусь частину.
Любомир Ференс: Вимушені переселенці відчувають якийсь дискомфорт через те, що не можуть взяти участь у виборах?
Роман Кисленко: Нашою організацією проводились фокус-групові дослідження у 10 містах України. Ми ставили респондентам питання про те, чи відчувають вони порушення якихось прав. Більшість з них говорили про те, що питання порушення політичних прав для них зараз є актуальним.
Be the first to comment on "У переселенців з’явився шанс брати участь у виборах: розроблено законопроект"