Три мільярди від євробондів: вдала операція Мінфіну?

У студії Громадського Радіо — заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Марія Репко: Єврооблігації — це такий різновид державного боргу. Держава позичає кошти не в МВФ, не на внутрішньому ринку, а у зовнішніх кредиторів — іноземних банків, інвестиційних компаній, іноземних фондів. Вони купують у України боргові розписки. Україна позичає, наприклад, 100 доларів і віддасть їх за 10 років. За це вона платить якусь відсоткову ставку. Як депозит чи кредит у банку, тільки це на рівні між державою та іноземними кредиторами. Ці боргові розписки, єврооблігації, можуть продаватися. Один інвестор може продати цю облігацію іншому. Умови для кожної з облігацій однакові.

Зараз Україна розмістила єврооблігації на 3 мільярди доларів на 15 років. Це означає, що протягом 15 років Україна платитиме відсотки, а через 15 років погасить їх. Зазвичай Україна розміщувала папери до 10 років. Те, що строк до погашення такий довгий, говорить про те, що ринки зараз перебувають в дуже доброму стані.

Інвестори воліють купити інструменти, які дають більший дохід. Це так звані перегони за ризиком, бо по безризикових ставка дуже низька. Купити європейські облігації з низьким ризиком вони можуть десь за два відсотки річних, а вони хочуть заробити більше, тому попит на папери України, Аргентини, Еквадору, Єгипту, Лівії дуже високий. Таким чином Україна влізла у вікно можливостей і розмістила під 7,375% річних папери на цілих 15 років.

3 мільярди – це також досить незвична сума для України, тому що раніше були облігації на меншу суму, але для поточного ринку ця сума досить нормальна. Половина цієї суми піде на погашення боргу, який вже існує. 

Україна запропонувала тим інвесторам, у яких уже були єврооблігації України з погашенням у 2019 та 2020 роках, викупити ці цінні папери. Таким чином Україні не доведеться сплачувати цей борг у 2019 та 2020 році. Вона перенесла термін погашення через 15 років.

Для України це спосіб профінансувати дефіцит бюджету. Ми витрачаємо більше, ніж заробляємо, ми живемо в борг, який складає більше 80% ВВП. Борг для нас є досить коштовним. Приблизно 6% ВВП Україна витрачає як відсотки за цим боргом. Це більше, ніж всі видатки на освіту та медицину, але Україна вже має такі великі борги. Їх треба якось гасити. Таких коштів на руках, щоб погасити борги в 2019 та 2020 році, Україна не мала, тому вона звернулася до ринкових інвесторів з пропозицією обміняти ці папери на носі папери з більш тривалим терміном до погашення. Не можна говорити, що Україна щось заробляє чи не заробляє на цьому. 

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio