Сергій Стуканов: Чому ви вирішили створити екзоскелет?
Антон Головаченко: Моїй бабусі паралізувало руку. Перед нами був вибір: їхати на реабілітацію до Швейцарії чи Німеччини, чи залишитися тут і самим робити усі ці програми. Оскільки лікування за кордоном коштувало від $450/день, тож ми вирішили залишитися тут.
Тоді якраз вийшла «Залізна людина-3», у якій була технологія роботизованої системи залізної людини. Це надихнуло мене на створення екзоскелету.
Сергій Стуканов: У роботі ви використовували прототипи розроблених скелетів?
Антон Головаченко: Я хотів створити щось зовсім відмінне. Є багато екзоскелетів для ніг, але модульної системи немає. Є деякі аналоги, але вони стаціонарні ― тобто це дуже великі механізми, приєднані до розетки.
Деякі технології вимагають 2-3 людей, щоб тримати і контролювати механізм.
Сергій Стуканов: Також ваш екзоскелет відрізняється тим, що його ціна буде приблизно втричі нижчою за вартість аналогів.
Антон Головаченко: У нас дві бізнес-ідеї: бізнес для бізнесу ― клініки зацікавлені у тому, щоб зекономити на закупівлі медичного обладнання, а також спецконтракт для людей, які не можуть собі дозволити його купити, але є спонсори, готові працювати зі стартапом.
Сергій Стуканов: Чим істотно відрізняється ваш екзоскелет, крім ціни?
Антон Головаченко: Ми використовуємо промислові 3D-принтери для створення натільної конструкції для екзоскелету. В аналогах використовують титан або інший метал чи пластик. Наша альтернатива більш бюджетна.
Якщо людина одягає екзоскелет для ніг, вона може впасти. Наші конкуренти використовують милиці, а ми використовуємо авіаційні стабілізатори ― гіроскопи та … двигуни, які можуть стримувати падіння.
У нас продуманий спеціальний механізм і сигнальна кнопка, якщо людина починає падати, механізм її стабілізує.
Крім того, ми використовуємо мобільний додаток. Доктор передає пакет програм пацієнтові і може в режимі онлайн відслідковувати реабілітацію. Лікар може відслідковувати декілька таких систем.
Сергій Стуканов: Екзоскелет можна використовувати для військових?
Антон Головаченко: Частково так. Для тих, у кого проблеми із рухом, його можна використовувати, але тим, у кого немає кінцівок, ми, на жаль, не допоможемо.
Андрій Куликов: Що саме ви вивчаєте в університеті?
Антон Головаченко: Системну інженерію. Я більше працюю з безпілотними літальними апаратами, і деякі знання знадобилися у розробці екзоскелета.
Андрій Куликов: Наскільки небезпечним для людини є використання вашого апарату?
Антон Головаченко: Він може бути небезпечним, якщо його будуть використовувати у військових цілях. Коли я його розробляв, у мене була програма під військові системи із вмонтованим кулеметом, яка дозволяла контролювати рухи і стріляти з кулемета.
Але я сконцентрувався на медичній сфері. Його не можна зробити до кінця безпечним, якщо в це втручатиметься штучний інтелект, тож систему безпеки потрібно ще доробити.