Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (4.5MB) | Репост
Із Олександром Клюжевим спілкуємося телефоном. Він каже, що висновки стосовно виборчого процесу робити рано, але завтра вже зможемо мати перші оцінки.
Євген Павлюковський: Сьогодні, 11 грудня відбулися вибори у 41 об’єднаній громаді у 13 областях України. Вибори передбачають обрання депутатів та голів сільських, селищних та міських рад. Пане Олександре, як ви охарактеризуєте хід виборчого процесу?
Олександр Клюжев: Остаточні висновки щодо якості виборчого процесу 11 грудня ще рано робити. Зараз вже закрили виборчі дільниці і розпочалося підсумкове засідання ДВК. Це надзвичайно складний етап. Конфлікти є на будь-яких виборах і місцеві — не виключення. Але оскільки все відбувається на локальному рівні, думаю, тут немає гострої політичної конкуренції.
Якщо говорити по інформацію, яку ми отримали від спостерігачів перед закриттям виборчої дільниці, — маємо традиційні проблеми виборів в Україні, які стосуються місцевого рівня. Це, наприклад, деяка неорганізованість діяльності виборчих комісій. Значна частина членів ДВК не мала належного рівня компетенції і допускала досить серйозні порушення процедури. У їх діях не було злого умислу, це скоріше питання навчання та професійності.
Досить масово у селах фіксувалися випадки спроб виборців отримати бюлетені без паспорту громадянина України. Була навіть «кумедна» ситуація, коли дільнична виборча комісія прийняла офіційне рішення видавати бюлетені без паспортів, адже в селі всі одне одного знають. Але такі порушення припинялися нашими спостерігачами, а у деяких випадках і правоохоронними органами.
Знову ж таки, актуалізується проблема належної інформаційної кампанії з боку держави, адже виборці не завжди усвідомлюють, що порушувати закони і вимагати бюлетень без паспорту — неприпустимо.
В поодиноких випадках виникали проблеми із помилками у виборчих бюлетенях. Це пов’язано із відсутністю детальних процедур щодо виготовлення виборчих бюлетенів та хаотичністю територіальних виборчих комісій, котрі їх затверджували.
Якщо говорити про резонансні випадки, то в одній із громад Волинської області виявлено спостерігача, у якого на руках були списки виборців установленого зразка. Зараз правоохоронні органи встановлюють наявність чи відсутність факту контрольованого голосування. Будемо сподіватися на об’єктивне розслідування цієї справи. Також виникали конфлікти щодо присутності на виборчих дільницях осіб, які згідно із законодавством, не мають права перебувати в приміщенні ДВК під час організації голосування. Якщо говорити про ще одну загальну тенденцію — маємо неналежне матеріально-технічне забезпечення виборчих дільниць.
Євген Павлюковський: На вашу думку, чи суттєво ці порушення вплинули на перебіг виборчого процесу?
Олександр Клюжев: Немає підстав вважати, що порушення мали організований характер. Але хочу утриматися від остаточних висновків. Підрахунок голосів багато чого показує на виборах з точки зору наявності протиправних намірів вплинути на результати голосування. Тому вже зранку зможемо оцінити якість виборчого процесу та його відповідність законодавству.