Говоримо про політичні наслідки теракту у Генеральному консульстві Польщі у Луцьку
Андрій Сайчук: Останні два-три роки є неприємна тенденція: поляки, які начебто виступають нашими союзниками, висувають нам ряд претензій. Чи можна сказати, що стосунки між країнами погіршуються?
Олег Чабала: Хочеться вірити, що цей інцидент не вплине на україно-польські відносини. Для цього є причини. По-перше, Україна і Польща є як союзниками, так і сусідами. У нас є спільні специфічні історичні моменти, але тим не менше Польща у ЄС адвокатує Україну. Така тенденція характерна суттєвий проміжок часу.
На даний момент є значний прошарок населення у Польщі, яке йде у руслі тренду Європи: посилення ультраправих, націоналізму на фоні нетерпимості до потоку біженців. Такі є болісні моменти, які не вплинуть кардинально, але на це потрібно зважити.
Останні два-три роки йшла досить суттєва підтримка України до і після Майдану. Та попри це після Майдану з’явилися небезпечні тенденції, коли певні політичні сили, у тому числі Качинського і молодіжне крило певних політиків, починають активну антиукраїнську кампанію. Складається враження, що вона ініціюється не самими поляками, а штучно створюються підвалини для того, щоб розхитати цю ситуацію.
Щодо Луцька. Ця ситуація виникла занадто оперативно і вчасно. Була зустріч Міжпарламентської асамблеї за участі Литви, Польщі, України. Фактично прикрий інцидент виник уже після того.
Андрій Сайчук: Хто бенефіціар погіршення стосунків між Україною і Польщею?
Олег Чабала: Зараз про цю ситуацію багато говорять. Я озвучував чотири сценарії кому це вигідно, але всі вони стосуються якраз нашого сусіда Росії.
Євген Павлюковський: Якщо говорити про цей інцидент як провокацію, то на що вона направлена?
Олег Чабала: Це чистої води провокація. Україну намагаються показати як не толерантну державу. Хотіли показати, що це зробили націоналісти, але підстав поки немає.
Ключове те, що у квітні знову має постати питання надання безвізу. Це дуже зручна ситуація для того, щоб сказати, що у нас незрозумілі люди стріляють по консульствах і відтермінувати процес надання безвізового режиму.
Єген Палюковський: На політичному рівні є певний вотум довіри однієї держави до іншої. Є також певне розуміння української ситуації зі сторони Польщі. А як з точки зору пересічних поляків?
Олег Чабан: Я впевнена, що пересічні поляки не змінюють своєї позиції. Є певна частина маргінесу, які реагують досить болісно і провокативно. Я впевнений, що вони б не існували, якби не було підтримки, як версія, з Російської Федерації. Ультраправі мають не настільки високу підтримку як того хотіли б. Але є тенденція до того, що рівень підтримки ультраправих підтримується.
Єген Палюковський: Тепер Польща чекатиме від України результатів розслідування щодо інциденту у Луцьку. Очевидно, що на Україну накладається обов’язок якось із цим розібратись із цим інцидентом, притягти винних. Якщо Україна все це не виконає належним чином, як це може вплинути на стосунки з Польщею?
Олег Чабан: Правоохоронні органи зреагували досить оперативно. І немає заперечень збоку України залучення до процесу розслідування правоохоронців Польщі.
Україна справді має показати ефективність. Показати і довести, що це була провокація. Можливо, цей приклад спонукатиме силові відомства до більш тісної співпраці, як на мене. Питання не тільки стосується цієї ситуації. Це не перший і останній захід провокативного характеру. До нього потрібно бути не просто готовим, а превентивно вплинути.
Андрій Сайчук: Але ми бачимо, що навіть у Європі спецслужби не готові до подібних інцидентів. Чи є тут в України шанс протистояти подібним актам?
Олег Чабан: Є і в України, і в європейських державах. Питання співпраці спецслужб гостро стоїть. Дехто вважає, що це нездійсненно, але це можливо, просто не повинно суперечити законодавству. Зараз це на часі.