Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (23.5MB) | Репост
Гостею студії «Громадського радіо» є Таміла Данілевська — виконавча директорка Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Пирогова (ПДМШ). Пані Таміла нещодавно повернулася з Авдіївки і розповідає про медичну ситуацію там.
Анастасія Багаліка: Розкажіть, будь ласка, якими силами ви представлені в Авдіївці?
Таміла Данілевська: Ми представлені евакуаційними бригадами. Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Пирогова вже третій рік працює в зоні АТО. Надаємо допомогу як цивільним, так і військовим. Наразі, коли отримали інформацію про складну ситуацію в Авдіївці, одразу було сформовано дві евакуаційні бригади, які виїхали туди. Зараз, дійсно, дуже багато цивільного населення потребує цієї допомоги. Поранення отримують як від ураження осколками, так і від того, що валяться будинки, є багато пострілів.
Цивільні потерпають від холоду, опалення практично вимкнене. Досить довго не було світла. Тому допомоги потребували люди різного віку і з різними проблемами.
Анастасія Багаліка: З якими видами звернень ви стикалися цими днями?
Таміла Данілевська: Було досить важко, коли не мали електропостачання. Але наші медики швидко зорієнтувались і почали надавати медичну допомогу.
Андрій Куликов: Наскільки місцеві люди готові приймати допомогу від тих хто приїхав з-поза зони АТО?
Таміла Данілевська: Коли допомога потрібна, місцевим все одно, хто її надаватиме. Вони радо приймають її і від військових, і від цивільних лікарів.
Анастасія Багаліка: Які умови лікарні в Авдіївці?
Таміла Данілевська: Стабілізувати хворих там можна. Але важких потрібно вивозити у більш-менш обладнані лікарні. Оперувати там складно, лікарня досить занедбана і більше непридатна, ніж придатна для надання медичної допомоги. Евакуація проходить постійно, важких хворих повсякчас вивозять.
Анастасія Багаліка: За час ескалації через ваші руки, вочевидь, пройшло багато хворих.
Таміла Данілевська: Порахувати зараз не зможу, але дійсно було дуже багато поранених. Люди налякані, про що свідчать і серцеві напади, і підвищений тиск. Через складні погодні умови є багато травм.
Андрій Куликов: Як приймають рішення у ПДМШ, куди саме їхати за викликами? Як ви визначаєте, де ви найпотрібніші?
Таміла Данілевська: Зараз ми отримуємо запити від лікарень у прифронтовій зоні, в яких головні лікарі зазначають, які саме фахівці їм потрібні. Ми терміново їх збираємо і відправляємо на 30 днів на ротацію саме в ці лікарні. Це і Попасна, і Станиця Луганська, і Новоайдар, тощо. Є лікарі, котрі залишаються там на декілька місяців, оскільки є нестача фахівців на місцях — це і хірурги, і анестезіологи, і стоматологи, акушери-гінекологи.
Анастасія Багаліка: Для людей, котрі не слідкували за ситуацією, те, що сталося у Авдіївці, було спонтанним. Наскільки несподіваним чи очікуваним це було для ПДМШ?
Таміла Данілевська: Ми постійно готові до виїзду. Зібратися і поїхати — це питання кількох годин.
Анастасія Багаліка: Який ваш медичний прогноз?
Таміла Данілевська: Думаю, що перший час допомога буде потрібна, поки ситуація не стабілізується. Якщо дійсно буде режим тиші, певний час ще треба буде попрацювати. А потім вже дивитимемось по ситуації.