Хто заробив на формулі «Роттердам плюс» – обговорюємо журналістське розслідування

2 червня видання «Новое время» опублікувало розслідування Івана Верстюка «Формула успіху: Навіщо Ахметов і Порошенко придумали Роттердам плюс», базованого на свідченнях Олега Семінського, голови найбільшої приватної газодобувної компанії країни «Нафтогазвидобування».

«Роттердам плюс» – це формула, що визначає ціну на газ українського видобутку, яка відтепер рахується від ціни вугілля в голландському порту Роттердам, включно з ціною «доставки в Україну». Формула введена в дію у квітні минулого року. «Вшивання ціни доставлення – це повний абсурд, вугілля в Україну з Роттердама не везеться, але українські споживачі її платять», – зазначив автор розслідування. Відповідно до його результатів, формула стала результатом домовленостей президента Петра Порошенка з найбагатшим бізнесменом Рінатом Ахметовим.

За свідченнями джерел розслідувача на нафтогазовому ринку, Петро Порошенко претендував повернути собі частку в компанії «Нафтогазвидобування» – це найбільша нафтогазовидобувна компанія в Україні, яка зараз належить Рінату Ахметову. На початку 2000-х нинішній Президент втратив 50% компанії, а формула стала шляхом компенсувати цю втрату. «Мова йде про сотні мільйонів доларів, це дуже привабливий актив», – каже Іван Верстюк. «Це підпадає під визначення олігархії, тобто злитті бізнесових та політичних інтересів. Якщо за Януковича олігархи воювали між собою на приватизаційних аукціонах, то за Порошенка запанував олігархічний консенсус: вони чудово один з одним домовляються. Але за взаємовигідну для олігархів угоду мають сплатити всі українці», – продовжує він.

За словами журналіста, доходи компанії Ріната Ахметова ДТЕК завдяки формулі «Роттердам плюс» зросли на 20%, Петро Порошенко заробив на ній 250 млн доларів.​​

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.​​​

 

 

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio