Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (16.6MB) | Репост
Башир Асад є президентом-диктатором Сирії, союзником якого виступає Володимир Путін. Унаслідок бойових дій із повстанцями війська Башара Асада контролюють уже більшу частину міста Алеппо. Щоб врегулювати це питання мирним шляхом вчора Рада Безпеки ООН голосувала за резолюцію щодо Сирії, у якій пропонувалося оголосити перемир’я у місті Алеппо. Проте Китай та Росія заблокували резолюцію.
Що зараз відбувається у Сирії так який розвиток чекати надалі розповідає Ігор Семиволос, виконавчий директор Інституту близькосхідних досліджень.
Тетяна Трощинська: Про що ми можемо говорити внаслідок цієї резолюції?
Ігор Семиволос: Тут варто наголосити, що Китай проголосував проти. Китай зазвичай утримувався у таких резолюціях, а цього разу він проголосував проти. Очевидно, що це доволі серйозний натяк США і їхньому новому президенту, який обіцяв проводити антикитайську політику стосовно економічної співпраці і засилля Китаю та політику підтримки Тайваню. У все це разом вплинуло на позицію Китаю.
80% території, яку контролювали повстанці сьогодні вже під контролем Башара Асада
Окрім цього, зрозуміло, що ця резолюція не могла пройти. Не тільки тому, що було очевидно, що її заблокують. Бо війська Росії, війська Асада, Ірану і «Хезболи» сьогодні справді мають непоганий успіх у східному Алеппо. А також 80% території, яку контролювали повстанці сьогодні вже під контролем Башара Асада. Всім зрозуміло, що десь до кінця року і може швидше Алеппо впаде. І битва за нього закінчиться.
Василь Шандро: Що це означає?
Ігор Семиволос: Це означає, що як мінімум усі великі міста Сирії будуть перебувати під контролем Башара Асада. Це не означає, що закінчиться громадянська війна. Ймовірно, це може дати поштовх до нових переговорів щодо мирного процесу.
Тетяна Трощинська: А як щодо впливу великих політичних гравців на ситуацію у Сирії? Чи можна говорити, що Трамп визначився стосовно того, що він буде робити із Сирією?
Ігор Семиволос: Ні, він не визначився. У нього є час. І абсолютно логічно віддав усе на розсуд нинішньої адміністрації. Тому що вона має довести до логічного кінця свою політику у Сирії. А ця політика виявилася абсолютно неефективною, і американці фактично усунулися від прийняття будь-яких рішень.
Єдина можлива ситуація, у якій американці сьогодні беруть участь безпосередньо – це переговори між турками і курдами про те, щоб курди залишили правий берег Євфрату. Здається, таке рішення уже курдами прийняте. І у такий спосіб турки досягли максимум із того, що вони могли зробити за чотири місяці військової операції на півночі Сирії.
Тетяна Трощинська: Наскільки ця територія є великою?
Ар-Ракка, столиця Ісламської Держави, буде ключовим містом, за яке буде точитися битва
Ігор Семиволос: Ця територія є доволі великою. Вона менша ніж та, яку контролює Башар Асад або курди із двох сторін ріки Євфрат. Але це доволі велика територія і потужний плацдарм для наступу на ар-Ракка, яка є столицею Ісламської Держави.
Сьогодні це місто буде ключовим, за яке буде точитися битва. І той, хто перший зможе захопити ар-Ракку, буде мати доволі серйозні переваги під час переговорного процесу про майбутнє Сирії.
Я думаю, що якраз турки планують здійснити марш-кидок на ар-Ракку, захопити її, і тоді вже торгуватися із іншими гравцями про свій вплив.
Василь Шандро: Тобто Турецький вплив на ситуацію у Сирії посилюється?
Ігор Семиволос: Більше того, турки зараз виступили посередниками у переговорах між Росією і сирійськими повстанцями. Ці переговори пройшли у Анкарі. Проте, значного успіху досягти не вдалося. Але при посередництві Туреччини частково відбулася евакуація деяких підрозділів повстанців із оточеного Асадом Алеппо. І зараз ведеться мова про можливість виходу цивільних із Алеппо, що також обговорюється під час переговорів між повстанцями і росіянами. Це абсолютно нова ситуація. Тобто, росіяни за допомогою турків створили новий переговорний майданчик, якого раніше не було.
Тетяна Трощинська: Чи обговорюються такі сценарії розвитку як розпад Сирії?
Ігор Семиволос: Поки що рано говорити про розвиток подій у форматі розпаду. Я думаю, що сьогодні ми маємо ситуацію громадянської війни, яка триває і яку навряд чи може вирішити ще більш потужний наступ Башара Асада, чи потужні бомбування території, яка контролюється повстанцями, з боку російської авіації. Я думаю, що тут є системні проблеми, які викликали цю громадянську війну. І ці системні проблеми не вирішені. Роно чи пізно їх все рівно буде потрібно вирішувати. А ключова системна проблема – це контроль меншості над більшістю в Сирії і несправедливий перерозподіл багатства.