Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (20.2MB) | Репост
Гість ефіру – експерт з контролю над тютюном Костянтин Красовський.
Вікторія Єрмолаєва: Які результати цього підвищення, якщо брати перше півріччя цього року?
Костянтин Красовський: Тут, щоб зрозуміти результати, треба трошки подивитися на те, що відбувалося у нас з акцизами за останні щонайменше три роки. У нас в 2016 – 2018 роках з 1 січня було підвищено акцизи. Минулі два роки було підвищено на 40%, зараз на 30%. Зазвичай таке суттєве підвищення акцизів дає два результати – зменшується споживання тютюну та зростають надходження до державного бюджету. Зазвичай воно працює на половину, тобто на 40% підвищили акцизи, на 20% зменшується споживання тютюну та зростають надходження до державного бюджету, але в 2016 році акцизи підвищили на 40%, доходи бюджету зросли на 50%. Сигарет стали продавати більше. Було зрозуміло, що через падіння курсу гривні збільшилася контрабанда сигарет.
Протягом першого півріччя 2018 року від тютюнових акцизів було отримано менше грошей, десь на 25%, ніж за перше півріччя 2017 року
Але у 2017 році сталося дивне: зменшився продаж сигарет, збільшилися акцизи, ще в січні була нормальна ситуація, а потім чотири місяці підряд доходи бюджету шалено падали. Протягом першого півріччя 2018 року від тютюнових акцизів було отримано менше грошей, десь на 25%, ніж за перше півріччя 2017 року. За даними тютюнових компаній у четвертому кварталі 2017 року вони реалізували 20 мільярдів сигарет, а в першому кварталі – лише 7. Вони знали, що акцизи підвищаться, штучно збільшили реалізацію, сплатили акцизи по ставкам 2017 року. В результаті держава недоотримала грошей. Хоча тенденція про те, що курити в Україні стали набагато менше, підтвердилася. Навіть корпорація Філіп Морріс оцінила, що за перше півріччя ринок сигарет в Україні зменшився на 10%. Частково це тому, що українці стали курити менше.
Але в червні зросли виробництво, продаж сигарет і надходження до бюджету, тобто ті запаси, які були накопичені наприкінці 2017 року скінчилися.
Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.