Чому не працюють гепатопротектори та як не треба «чистити» печінку

natalya_dynnyk.jpg

Наталія ДинникФото: Громадське радіо

У студії Громадського радіо – гастроентеролог, дієтолог-нутріціолог клініки «Оберіг» Наталія Динник.

Будь-які корекції ваги мають бути з лікарським супроводом

Дуже часто люди, які намагаються схуднути, роблять це екстремально. Передусім варто обстежитись перед тим, як щось змінювати у власному житті. Звичайно, людині хочеться магічної пігулки, щоб за тиждень до відпустки чи святи бути в формі. Насправді організм матиме багато негативних наслідків від такого схуднення. Нормою вважається втрата ваги від 500 до 800 грамів на тиждень, максимум 1 кілограм. Тоді організм не зазнає негативних наслідків.

Найпершим різкі зміни при переході на схуднення може показати шлунково-кишковий тракт. Це особливо важливо за кислотозалежних станів, скарг на печію, наявності в анамнезі виразкової хвороби шлунку чи дванадцятипалої кишки. Також слід приділити увагу тим людям, які мають у своєму анамнезі жовчнокам’яну хворобу або мають генетичну схильність до утворення жовчнокам’яної хвороби, пацієнтам з порушенням згортання крові. Також ми повинні говорити про здорове харчування і схуднення у пацієнтів з гормональними порушеннями.

Чи треба їсти суп щодня?

У деяких країнах у традиції відсутнє вживання супів. І вони мають таку ж саму частку гастроентерологічних захворювань, як і ми. Я думаю, що у нас ця традиція виникла через те, що ми маємо досить холодні зими, коли не було доступу до овочів. Овочі на зиму запасали, саме супи забезпечували потребу в овочах і клітковині.

vegetables-3480670_1280.jpg

Овочіhttps://pixabay.com/

Не варто боятися купувати овочі взимку

Овочі важливі не тільки для вітамінізації, вони є також харчуванням для корисних бактерій, які населяють наш кишківник і беруть на себе 80% функції травлення в організмі. Хоча у деяких людей певні продукти можуть викликати скарги, тому важливий індивідуальний підхід.

Якщо хочете схуднути, варто уникати овочів з високим глікемічним індексом. Це буряк,  морква, картопля, ті продукти, які «живуть» під землею, вони різко підвищують рівень цукру в крові і рівень інсуліну.

Що не варто робити при схудненні

Не потрібно робити екстремальних схуднень
Не варто тривалий час голодувати
Не використовувати монодієти

Людина має вживати і білки, і жири, і вуглеводи.

Поїв сальця – захисти печінку. Чи варто приймати гепатопротектори?

Найкраще «чистить» печінку модифікація способу життя і збалансоване харчування, вживання овочів, води і фізична активність. Слова гепатопротектори у світовій медичній практиці не існує.

У нас людина може купити в аптеці будь-які препарати, але ніхто з ліцензованих лікарів у світі не призначить жоден гепатопротектор, якщо він не має доведеної доказової бази. У мене нещодавно був на прийомі пацієнт, у якого 20 років тому був встановлений діагноз вірусного гепатиту С. Зараз він вже має ускладнення. Його періодично лікували так званими гепатопротекторами.

Найпоширенішим захворюванням печінки є жирова хвороба печінки. Вона має дві основні причини – алкогольна жирова хвороба печінки і неалкогольна жирова хвороба печінки. Неалкогольна виникає, коли у пацієнта надмірна маса тіла або ж маса не надмірна, а жир відкладається навколо животика, жир починає відкладатися в печінці. Жировою хворобою печінки страждають навіть діти.

Поки не існує доведеної медикаментозної терапії, лише доведено, що зниження маси тіла на 7 – 10% впродовж 6 місяців зменшує запалення і фіброз в печінці.

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio

Be the first to comment on "Чому не працюють гепатопротектори та як не треба «чистити» печінку"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*