Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (7.0MB) | Репост
Журналіст-міжнародник Олексій Кафтан коментує рішення Державного департаменту США про висилку з території країни 35 російських дипломатів у відповідь на кібератаки Російської Федерації проти США у період президентських виборів.
Анастасія Багаліка: Чи можна говорити про те, що це посилення конфронтації істотно вплине на відносини між США та РФ?
Олексій Кафтан: Це крок до загострення ситуації. Але перестаньте їх називати дипломатами. Це не дипломати, а шпигуни під прикриттям. Це нормальна практика для російської сторони. Є декілька моментів, про які варто згадати у цьому контексті. Насамперед я б хотів пригадати історію з викриттям російської шпигунської мережі у якості подарунка Дмитру Медведєву, коли він став президентом. Зіркою тодішньої історії стала Анна Чапман. Американці занотували тренд на посилення розвідувальної активності Росії у світі. Відтоді цей тренд ніяк не змінився. Згодом про те ж повідомляли розвідки європейських країн, зокрема Скандинавії.
Що стосується даного конфлікту, то Обама може собі це дозволити. Це, так би мовити, «дембельский аккорд». Я б не став зводити це лише до кібератак на сервери Демократичної партії. Насправді тут варто згадати про літні інциденти в Москві. Протягом досить тривалого часу російські спецслужби всіляко пресували американських дипломатів в Москві. Одному з них при вході в посольство співробітники ФСБ зламали руку. Другому нагадили на килим за відсутності дипломата. Російські спецслужби вдавалися до психологічного тиску, показуючи, що дипломати весь час під контролем. Спецслужби показували, що, коли американських дипломатів немає вдома, до них хтось заходить, вони лишали сліди своєї присутності. Держдеп неодноразово заявляв протести з цього приводу, але ця практика тривала.
Наступний нюанс, про який не варто забувати, полягає в тому, що таким чином Обама лишає своєрідний подарунок наступникові Дональду Трампу. Ідеться про те, що тепер адміністрації новообраного президента буде набагато складніше зламати тренд на конфронтацію.
Ірина Сампан: Пєсков заявив, що адміністрація Обами таким чином прагне підірвати позиції Дональда Трампа.
Олексій Кафтан: Факт зламу серверу є доведеним. Ми не знаємо, яких обсягів набуло втручання у виборчий процес, але намагання втрутитися були. Попри те, що Трамп фактично є обраним президентом, сумнів в його легітимності лишається. Для того, щоб розвіяти ці сумніви, адміністрація Трампа буде змушена певний час продовжувати тренд. Трошки понизити градус Трампові вдасться, але він не зможе одразу їхати брататися з Путіним після цієї історії.
Ірина Сампан: В Москві вже закрили англо-американську школу. Яка ще адекватна і дзеркальна відповідь, яку анонсував Пєсков, може бути?
Олексій Кафтан: Ви вважаєте, що закриття школи є адекватною відповіддю? По-моєму, це російська традиція «гадить по-маленькому».
Якщо говорити про адекватну відповідь, то це буде висилка американських дипломатів. Подальші кроки залежать від того, яка політика буде тактично вигідніша Вашингтону і Москві. Якщо згадати історію з висилкою 11 шпигунів, то це була прелюдія до перезавантаження. Трампове перезавантаження, напевно, все-таки буде. І воно буде таким «успішним», як і перезавантаження Обами, бо росіянам все це не потрібно.
Можна говорити про те, що буде стабільно високий градус у російсько-американських відносинах. Буде певне обмеження в дипломатичному контексті: відбудеться висилка дипломатів 2, 3-го ешелону. Коли йдеться про висилку посла, то наступним кроком є війна. Ніхто до цього доводити не захоче.
Be the first to comment on "Америка висилає не дипломатів, а шпигунів під прикриттям, — Олексій Кафтан"