Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (8.6MB) | Репост
На скайп зв’язку зі студією заступник директора Інституту світової політики Микола Бєлєсков.
Тетяна Трощинська: Чи стала ближчою зустріч Кім Чен Ина з Дональдом Трампом, після міжкорейського саміту?
Микола Бєлєсков: Так, вона точно стала ближчою. Взагалі єдиною доданою вартістю від сьогоднішніх переговорів стало те, що таким чином Північна Корея ще більше тисне на США і не залишає Штатам шансів на відмову. Бо якщо вони відмовляться від цієї зустрічі, це стане не просто втратою обличчя, а підривом союзу між Америкою та Південною Кореєю. Тому сьогоднішню зустріч Північна Корея використала, аби в кінці травня чи на початку червня відбулася зустріч з США.
Василь Шандро: У нашому ефірі Олексій Коваль зазначив, що мілітаризація Північної Кореї упродовж останніх років є підвищенням певних ставок. І тому зараз Кім Чен Ин має козирі в руках, які може вигідно на щось обміняти. Чи погоджуєтеся ви з такою думкою? Якщо так, то на що б міг бути здійснений такий обмін?
Микола Бєлєсков: Така думка існує. Але є два основних підходи: з одного боку КНДР розвивала відповідні системи, як річ самодостатню, аби поставити їх на бойове чергування (йдеться, звісно, про міжконтинентальні балістичні ракети); інший підхід говорить, що це банально саме козирі, які КНДР спробує обміняти у США на гарантію безпеки. Але тут питання у тому, що можуть запропонувати Сполучені Штати.
Лише повний демонтаж американської системи союзів у Північно-Східній Азії може у військовому плані гарантувати залізну безпеку режиму КНДР. Та зрозуміло, що Америка не піде ні на повний, ні на частковий демонтаж, бо це б означало підрив її позицій у світі.
Тетяна Трощинська: На міжкорейському саміті говорили ще про розміщення спільного пункту оперативного зв’язку у Північній Кореї, про з’єднання залізниць і автомагістралей. Тобто в майбутньому може йтися і про інституційні зміни, об’єднання в одну державу? Може таке статися?
Микола Бєлєсков: Дуже сумніваюся, що навіть якщо цей процес піде, то відбудеться об’єднання. Оскільки зараз говориться виключно про заходи взаємної довіри і вибудовування зв’язків, які були встановлені після попередніх двох міжкорейських самітів.
До 2015 року в Кесоні існував економічний парк, де працювали південнокорейські компанії і північнокорейські працівники. Але на фоні загострення протиріч його ліквідували. Так, певні економічні у гуманітарні контакти відновлюватимуться, але я дуже сумніваюся, що це може вилитися в об’єднання двох держав.
Що цікаво: Північна Корея начебто погодилася, що американські солдати можуть зберегти свою присутність на території Південної Кореї. І якщо Корея об’єднається, то формально це буде Корея-союзник США і американці формально матимуть вихід до їхнього кордону. Тому об’єднання, як на мене, навіть не в перспективі. Об’єднання зараз не на часі і про нього взагалі мало говорять.
Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.