Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (17.2MB) | Репост
yuliya_fediv.jpg
Юлія Федів Громадське радіо
Про рік культурної спадщини в Європі говоримо з представницею Національного Бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні Юлією Федів та представницею Європейської асоціації з інтерпретації спадщини Тетяною Олійник.
Євгенія Гончарук: Що ж передбачає собою рік Європейської спадщини в Україні?
Юлія Федів: Європейський рік культурної спадщини був оголошений 7 грудня 2017 року в Мілані зі сторони Європейської комісії. Загалом, він охоплює лише країн-членів Європейської комісії. Україна теж в контексті Європейського року культурної спадщини оголосила Український рік культурної спадщини на 2018 рік. Ми можемо долучатися до загальних заходів в рамках Європейського руху та ініційовувати в Україні власні заходи, присвячені українському року культурної спадщини.
Якщо в Європі йде більше збереження, популяризація культурної спадщини, залучення нових поколінь, то нам більше треба охороняти.
Андрій Куликов: А зберігати і охороняти – це не одне й те ж?
Тетяна Олійник: Можу трохи розказати стосовно трендів в Європі. Там вже потрошку відходить від позиції «суто тільки захист і консервація». Зараз йде тенденція до більшого залучення людей до інтерактиву зі спадщиною. Інтерпретація – це певний тип комунікації, який покликаний не просто дати інформацію про об’єкт чи подію, а викликати в людини певний емоційний зв’язок з цим об’єктом.
Відбувається занурення людини, щоб вона відчула атмосферу.
tetyana_oliynyk.jpg
Тетяна Олійник Громадське радіо
Андрій Куликов: А в нас бодай десь таке є?
Тетяна Олійник: Я думаю, що є в нас деякі музеї, які намагаються потрошку це запроваджувати. Наприклад, природничий музей робить квести дуже цікаві сімейні – можна туди прийти і дорослим, і дітям. Є зараз тенденція – в Україні досить багато роблять фестивалі реконструкторів. Теж можна прийти і зануритись в атмосферу.
Євгенія Гончарук: Чи йдеться наразі про якісь кошти чи якусь програму, яку ми маємо виконати, і відзвітувати, що ми там зробили?
Юлія Федів: Одна з цілей міжнародного року культурної спадщини – це зорганізувати роботу всіх профільних відомств, які відповідають за культурну спадщину в тій чи іншій державі та на міждержавному рівні. Вчора ми намагалися залучити крім Міністерства культури також Міністерство освіти, соціальної політики, Мінрегіонбуд, Міністерство економічного розвитку, Мінприроди. Культурна спадщина охоплює різні сектори, це також різні джерела фінансування по відновленню того чи іншого об’єкта культурної спадщини. Ми вчора говорили про створення онлайн-реєстру культурної спадщини, щоб розуміти, що в нас є, і розробити план дій, як його зберегти, популяризувати, як з ним працювати. Фінансування є, є програми ЄС, програми окремих посольств країн: США. Канади, всіх країн ЄС. Якщо шукати – можна їх знайти. Крім того, планується запуск українського культурного фонду з бюджетом в 200 млн гривень, який теж передбачатиме грантові програми, в тому числі і на культурну спадщину.
Повну версію розмови слухайте у звуковому файлі або у відеотрансляції.
Be the first to comment on "Що чекати від європейського року культурної спадщини в Україні?"