Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (19.7MB) | Репост
Соціал-демократична партія Німеччини Мартіна Шульца набрала 20%, “Альтернатива для Німеччини« — 13,5%.
Перші результати виборів та їх можливий вплив на Україну обговоримо з журналістом німецького каналу ARD Георгієм Тихим.
Євгенія Гончарук: Всі говорили, що перемога Меркель не буде сюрпризом, але є інші сюрпризи — перемога партії «Альтернатива для Німеччини». Чи справді це сюрприз?
Георгій Тихий: До певної міри це сюрприз, якщо дивитися загалом, а для тих, хто уважно слідкував за виборами в Німеччині, це не є сюрпризом — за останні тижні вже було видно, що вони набирають велику кількість голосів.
Але якщо говорити історично, то це є великий історичний неприємний сюрприз, який вже зараз викликає дуже багато протестів в Німеччині. Вперше з Другої світової війни в німецькому парламенті знаходяться ультраправі сили, причому в кількості 290 місць з 600 в Бундестазі.
Якщо ми проаналізуємо джерела цього відсотку, це в основному протестний електорат, який вважає, шо він позбавлений голосу. Такого електорату вистачило в Великобританії для того, щоб занурити країну в Brexit, в США його вистачило на те, щоб обрати свого президента.
Вікторія Єрмолаєва: Останнім часом багато говорять про те, що Росія постійно втручається в вибори по всьому світу. Наразі також йдеться про те, що партія «Альтернатива для Німеччини» теж пов’язана із Російською Федерацією. Чи це так?
Георгій Тихий: Пов’язана. Вона підтримувалася напряму із Росії. Найкращі люди для Путіна в Євросоюзі — це крайні ліві та крайні праві. Лідери «Альтернативи для Німеччини» відкрито визнавали, що підтримувалися з Росії, в день виборів була зафіксована інтернет активність на підтримку АДН. І вони будуть намагатися і далі влаштовувати якісь проблеми для Меркель в Бундестазі. Ви знаєте, що «Альтернатива для Німеччини» вчора оголосила, що запускає розслідування діяльності Меркель і законності її рішення впускати мігрантів до Німеччини.
Вперше з Другої світової війни в німецькому парламенті знаходяться ультраправі сили, причому в кількості 290 місць з 600 в Бундестазі
Євгенія Гончарук: До нашої розмови долучається Костянтин Федоренко, експерт Інституту євроатлантичного співробітництва. Вже є заява від представників Соціал-демократичної партії, що вони йдуть в опозицію. З ким тепер буде формувати уряд блок партії Меркель?
Костянтин Федоренко: Варіант є один — це коаліція Християнських демократів з лібералами і зеленими (Християнсько-соціальний союз, Вільна демократична партія ,”Союз 90 / Зелені« — ред.). У цього варіанту є достатньо голосів. Така коаліція трьох партій буде складною, щоб досягти компромісу у переговорах. Проте, я думаю, ця коаліція буде успішною.
Євгенія Гончарук: Про що буде домовлятися Меркель?
Костянтин Федоренко: По більшості питань її позиція не дуже відрізняється від Вільних демократів і від «зелених», я думаю, що будуть конфлікти між лібералами і «зеленими», а також конфлікти між ХСС та двома меншими партіями, зокрема з питань міграції.
Євгенія Гончарук: Наскільки серйозну проблему створить Соціал-демократична партія, якщо піде в опозицію, і чи можемо ми говорити про певне об’єднання з партією «Альтернатива для Німеччини»?
Костянтин Федоренко: Я не думаю, що вони будуть об’єднуватися. Їх може об’єднувати лише те, що вони перебувають в опозиції.
Вікторія Єрмолаєва: Чому партію «Альтернатива для Німеччини» звинувачують у расизмі?
Георгій Тихий: Там була дуже радикальна протиісламська, протиміграційна риторика, яка доходила до меж расизму. Вся риторика, яка велася, була майже неонацистською. Але це така популістська гра — грати на найбільш примітивних відчуттях людей, і схоплювати агресивний і злий електорат.
На жаль, виборець «Альтернативи для Німеччини» — це східний німець-чоловік. В Дрездені, наприклад, ця партія набрала 23%, а по східній Німеччині вони набрали 21%. Це загрозливі цифри. Хоча загальноєвропейський тренд ще гірше. Проте цикл європейських виборів вже закінчився, і він закінчився дуже успішно для України. Я не знаю, як Україні так щастить, що нізвідки взявся Макрон, що Трамп своєю проросійською риторикою так налаштував американських політиків, що вони прийняли найжорсткіші санкції проти Росії, які тільки можуть бути, що Ангела Меркель перемогла на виборах, а відомо, що вона займає послідовну, реалістичну позицію в питанні Росії та російсько-українській війні. Плюс соціал-демократи, які відомі своїми проросійськими поглядами, нарешті виходять з уряду. Це найважливіша новина для України з усіх німецьких виборів, як на мене. Адже соціал-демократи, які завжди були в протистоянні з Меркель, які відомі лояльністю до путінського режиму, нарешті не в уряді.
Євгенія Гончарук: Чи буде їх голос відчутний зараз в протистоянні Меркель?
Георгій Тихий: Час від часу будуть заяви, на які будуть голосно реагувати в Україні, заяви, які ні на що не впливають, тому що вони в опозиції. Але вони будуть боротися за свій проросійський клаптик електорату, який складає 15-20% від загальної кількості електорату.
Але треба зазначити, що опозиція виходить дуже розрізненою: соціал-демократи і «Альтернатива для Німеччини» — це різні партії, які одна одну ненавидять. Шульц казав про Альтернативу, що це — могильщики демократії і його особисті вороги. Тобто ні про які об’єднання там не йдеться, і між ними буде дуже серйозна боротьба.
Повну версію розмови можна прослухати в доданому звуковому файлі.
Be the first to comment on "Для України позитивно, що лояльні до Росії соціал-демократи в Німеччині вийшли з уряду, — Тихий"