Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (16.4MB) | Репост
Гість студії — держсекретар Мінмолодьспорту Олег Немчінов.
Василь Шандро: З військово-цивільної адміністрації в міністерський кабінет…
Тетяна Трощинська: Ви зайшли в цей кабінет? Історія тривала кілька місяців.
Олег Немчінов: Дійсно, ми з вами спілкувалися в січні, коли я ще був на Сході. Конкурс відбувся 29 грудня, розпорядження кабміну з’явилося 21 лютого, 3 березня його оприлюднили. До обов’язків я приступив аж 10 квітня. Був складний момент у зв’язку з тим, що Закон України «Про державну службу» чітко визначив, що військовослужбовець може бути державним секретарем тільки в Міністерстві оборони. У мене був трошки складний процес звільнення з Державної прикордонної служби, якій я віддав більше 2,5 років. Мені служба подобалась. Я думав, що, можливо, це буде, як відрядження до військово-цивільної адміністрації, але довелося робити кардинальні кроки.
В кабінет я майже зайшов. Посада нова, з кабінетами складно. Поки знаходжуся в кабінеті першого заступника. Планую перебратися.
Тетяна Трощинська: Ви очолювали військово-цивільну адміністрацію Комінтернового, Водяного і Заїченко Волноваського району.
Олег Немчінов: Моє призначення було передусім пов’язане з тим, що розпочався процес створення Сартанської об’єднаної територіальної громади. На той момент, на серпень, планувалося внесення змін до законодавства, які передбачали дозвіл формувати на території суміжних районів. З метою закінчення об’єднавчого процесу мене призначили керівником ВЦА 22 червня.
Все літо я присвятив тому, щоб легалізувати адміністрацію, розблокувати рахунки, тому що вони були лише в Новоазовську, затвердити штат. На кінець серпня я на цей процес вийшов, роботу виконав. На жаль, народні депутати тоді успішно провалили цей законопроект. Його проголосували аж в грудні. Зараз, наскільки я знаю, процес щодо Сартанської громади дуже активізувався.
Тетяна Трощинська: Ви — активний учасник конкурсів на заміщення вакантних посад у державній службі. Яка ваша мотивація?
Олег Немчінов: Волноваська РДА — це був мій перший конкурс. Якраз я пропрацював три місяці на території Приазов’я. Мені було цікаво взяти участь. Я відчував потребу чогось нового. Адміністрація була дуже специфічна — два окупованих села. Послуги людям можна було надавати тільки щодо Водяного. Це безпосередня лінія зіткнення, а з осені перманентно щоденні бої. Там живе 13 людей, всі вони мешканці Маріуполя за паспортами, тільки один прописаний у Водяному. Достатньо складна ситуація.
Створення об’єднаної територіальної громади зняло б для них ці питання. Їм не треба було б нічого погоджувати з місцевою сільською радою. У жовтні у нас розпочалися активні бої за Водяне. Були бої безпосередньо в селищі.
У листопаді-грудні я спробував себе у конкурсі на держсекретаря Міністерства внутрішніх справ. На початку грудня у мене була спокуса податися на те міністерство, де я зараз працюю, але я порадився на той момент з головою Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павлом Жебрівським. Він, знаючи про два інших місця, рекомендував спробувати піти працювати в Міністерство тимчасово окупованих територій.
Я вже їхав у зимову відпустку. Документ відправив поштою. Чотири дні прохворів перед конкурсом. 29 числа поїхав на конкурс.
Чотири конкурси, три других місця, одна перемога.
Василь Шандро: Це свідчить про те, що система перезавантажується, можна без протекції і «залізних» домовленостей отримати посаду?
Олег Немчінов: Якщо подивитися конкурси на посади категорії «А», то однозначно. Подивіться, скільки конкурсів не відбувається, коли не визначається переможець. Подивіться, скільки чинних заступників міністрів програли. Подивіться, що відбувається з конкурсами на різноманітні держагенції. Подивіться, що було з конкурсом на держсекретаря Мінагрополітики.
Василь Шандро: Чи можна підозрювати, що державні секретарі не матимуть можливості впливати на рішення. На людей, які проходять оці всі пекельні кола, очевидно, буде важче впливати, ніж на ставлеників. У чому полягатимуть основні ваші функції?
Олег Немчінов: Можливо, те, що прийшли люди зі сторони когось і непокоїть. В четвер прем’єр-міністр нам презентував концепцію реформування міністерств. Поруч з цими пропозиціями фонд «Відродження» поінформував нас про декілька законопроектів, які зараз перебувають у Верховній Раді. Вони роз’яснюють коло повноважень міністра і держсекретаря. Побачимо, що буде. Зараз я не спостерігаю явних конфліктів. Я працюю три тижні.
Тетяна Трощинська: Якщо говорити про те господарство, яке ви отримали на посаді держсекретаря, то це переважно кадрова політика чи якісь інші ресурси?
Олег Немчінов: Передусім це апарат державної служби, який є в міністерстві. Також це державні підприємства, установи та організації. У нас є ще олімпійські бази.
Василь Шандро: Що треба реформувати передусім?
Олег Немчінов: До мого приходу розпочалася певна реорганізація «Укрспортзабезпечення», атлети будуть в інших договірних стосунках з підприємством, вони будуть чіткіше розуміти свої права та обов’язки. Я прихильник проведення повного аудиту в «Укрспортзабезпеченні».
Тетяна Трощинська: Що ми втратили в Криму та на Донбасі?
Олег Немчінов: По міністерству не так багато, щодо майна, а щодо інфраструктури, то дуже багато.
Тетяна Трощинська: Чи є якісь помітні історії спортсменів, пов’язані з незаконною участю в змаганнях?
Олег Немчінов: Я можу говорити як один з членів Комісії з проведення незаконних змагань Федерації легкої атлетики. Ми такі заходи виявляємо. В 2016 році двоє наших атлетів отримали попередження. Вони брали участь у комерційних стартах. Найбільше проблем пов’язано з Кримом. Існує дві громадських організації. Одна з них — Кримська федерація легкої атлетики — була зареєстрована Мін’юстом України. Вони ж створили паралельну. Крім того, є організація, яка є членом РФ. Всі ці заходи нами фіксуються.
Василь Шандро: Чи будете ви ініціювати нові програми, які стосуються національно-патріотичного виховання?
Олег Немчінов: Держсекретар не має ініціювати, він має виконувати. Плани є хороші, цікаві.
Тетяна Трощинська: Якщо говорити про прозорість конкурсів, відборів на різні посади за галуззю Міністерства молоді та спорту, то це ваша сфера відповідальності?
Олег Немчінов: Так.
Тетяна Трощинська: Наскільки тут легко чи важко організувати прозорий конкурс?
Олег Немчінов: Минулого тижня відбувся конкурс в Науково-дослідному інституті молодіжної політики. Був один претендент. Це науково-дослідний інститут, там є своя специфіка. Контракти керівників держпідприємств не передбачають найближчим часом проведення конкурсу.
За три тижні було оголошено уже два конкурси. Вони є на сайті. Це посади категорії «В». Можна подаватися.
Повний варіант слухайте в доданому звуковому файлі.