Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (18.1MB) | Репост
Гостя ефіру — юристка Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.
Любомир Ференс: Що це за гроші?
Анастасія Красносільська: Наскільки ми можемо розуміти, значна частина цих 1,5 мільярдів доларів — це так звані облігації внутрішньої державної позики. Це гроші відомі як «200 мільйонів Арбузова в Ощадбанку». Чесно кажучи, мені складно уявити, як Луценко та його команда перераховують ці гроші в бюджет, адже це не гроші, це зобов’язання держави щодо виплат за цінними паперами. Це борг держави перед самою собою. Його не можна зарахувати до бюджету, можна просто зняти з держави зобов’язання за цими паперами заплатити якісь суми Арбузову і компанії.
Імовірно, там є ще якісь суми, але більша частина 1,5 мільярдів, про які звітує Луценко, — це борг держави перед самою собою.
Анастасія Багаліка: У блозі нардепа Сергія Лещенка на «Українській правді» сказано про те, що ці гроші конфісковано за рішенням суду в Краматорську, рішення суду прийнято зовсім у іншій справі, яка не є пов’язаною з грошима Арбузова.
Анастасія Красносільська: Так. Чому Краматорськ? Це питання ми обговорювали ще в листопаді минулого року, коли раптово Юрій Луценко ухвалив рішення передати економічний блок так званої справи Януковича і його поплічників до військової прокуратури, розслідування під керівництвом пана Матіоса. Ще тоді цим розслідуванням мала б займатися військова прокуратура.
Любомир Ференс: Давайте ще поговоримо, кого визнали обвинуваченим. Це Аркадій Кашкін. Схоже на те, що це підставна особа.
Анастасія Красносільська: Приблизно так це і виглядає. Пан Кашкін був відомий кілька років тому в провадженні щодо компанії, яка належала пану Курченку. Пан Кашкін займав там посаду підставного директора. Саме цей пан Кашкін за фрагментом судового рішення, яке ми можемо побачити, зізнався в тому, що він був членом злочинного угрупування Курченка, Арбузова. Суд затвердив угоду про визнання вини. У якості однієї з санкцій приписав йому конфіскацію цих коштів злочинного угрупування.
Любомир Ференс: Чому жодне судове рішення не було показане?
Анастасія Красносільська: Може бути кілька варіантів відповіді на питання. Важливо зафіксувати, що відсутність рішення через місяць після його ухвалення є незаконною. Рішення мало би бути у відкритому доступі в реєстрі судових рішень. Імовірно, що досі намагаються написати під це рішення подібну до якісної обґрунтувальну частину. Імовірно також, що це рішення просто ховають, щоб перешкодити третім особам оскаржувати цю конфіскацію в інтересах інших, імовірно, підставних людей.
Любомир Ференс: Ці офшорні компанії можуть піти до Європейського суду, щоб повернути ці 1,5 мільярди?
Анастасія Красносільська: Можуть. З великою часткою імовірності вони це зроблять. У цьому складність конфіскації грошей, які ми називаємо «грошима Януковича». Кінцевий бенефіціар за цими компаніями за останні 2 — 3 роки змінився багато разів.
Ці компанії почнуть подавати позови в інтересах людини, щодо якої вони будуть стверджувати, що вона є кінцевим власником грошей.
Любомир Ференс: Прямих доказів, що це гроші сім’ї Януковича, немає?
Анастасія Красносільська: Ми не можемо чітко знати, що є в цих справах, адже три роки цю інформацію охороняє таємниця слідства. Ми можемо припускати, що цієї інформації немає, але журналісти-розслідувачі встановлюють, хто є кінцевим бенефіціаром тих чи інших компаній. Це можливо зробити. Чому це не може зробити Генеральна прокуратура? Я б радше сказала, що вона не хоче.
У справах про повернення коштів мають бути бездоганні докази, бездоганна судова аргументація. Інакше ці справи перетворюються із гучного піару в необхідність за п’ять років все повернути з відсотками.
Частина рішення щодо Кашкіна, яку ми бачили, юридично не бездоганна. Але підхід, який застосувала Генеральна прокуратура, має право на існування, це виправданий підхід.
Анастасія Багаліка: Де осіли інші гроші, які приписують Януковичу і його сім’ї?
Анастасія Красносільська: Це прекрасне питання, досконалої і остаточної відповіді на яке в Україні, на жаль, немає.
Любомир Ференс: А є якась фіксована сума?
Анастасія Красносільська: Чіткої відповіді на питання, де і скільки арештовано пов’язаного з Януковичем, немає.
Ці гроші складно відстежувати, тому що на частині з них є арешт за кордоном. Ці арешти знімаються і знімаються.
У 2014 році ЄС зробив Україні подарунок, наклавши тимчасові арешти. Продовження арештів залежить від того, наскільки слідство в Україні може цих людей визнавати підозрюваними і передавати справи до суду. Щойно з цих людей знімається підозра в Україні, знімаються арешти з коштів. Саме так відбулося з Іванющенком.
Be the first to comment on "Справа про 1,5 мільярди доларів Януковича — фейк?"