Голова Ради НБУ спростовує, що підвищення «мінімалки» призведе до звільнення 630 тис. осіб

Нацбанк України опублікував інфляційний звіт за січень. Про нього поговоримо із головою Ради НБУ Богданом Данилишиним 

Богдан Данилишин: Зараз поширюється інформація із непідтвердженим посиланням на НБУ, що понад 630 тисяч українців збідніють через підвищення мінімальної заробітної плати. Я вважаю це некоректним. Коли приймалося рішення про підвищення зарплатні, то виходили з того, що економіка зростатиме, адже за підсумками року вона зросла на 1,8%.

Крім того, у цьому році ми очікуємо більш швидкий темп зростання до 3% у ВВП. Як бачимо зараз, усі прогнози щодо інфляції лишаються у межах орієнтирів.

Я не бачу зараз суттєвих ризиків впливу  на економічну та фінансову стабільність через підвищення мінімальної зарплатні. Сам факт підвищення заробітної плати матиме позитивний ефект на економічне зростання. За оцінками фахівців, це призведе до загального підвищення заробітної плати на 5% у 2017 році. Зарплатня зросте для низькооплачуваних працівників.

Нашому уряду слід вжити рішучих заходів щодо стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу. Його захисту від політико-економічного впливу. Я вважаю, що уряд має придумати спеціальні програми для підтримки малого і середнього бізнесу і разом із НБУ розробити системи кредитування для розвитку цього сегменту національної економіки.

Реалізація цієї ініціативи щодо підвищення мінімальної заробітної плати не матиме впливу на сальдо консолідованого бюджету. Відповідно, зростання видатків на оплату праці компенсуватиметься збільшенням доходів від оподаткування і пенсійного збору. Разом з тим, зі збільшенням мінімального розміру зарплатні буде мате позитивний, але помірний ефект на економічне зростання. За моїми оцінками – це приблизно 0,5%.

Вважаю що ця ініціатива не матиме суттєвого впливу і на індекс споживчих цін. Кардинальне зниження центрів зростання індексу споживчих цін спостерігалося лише для споживчого ринку до 12,4%  у 2015 році.

Ризик полягає у іншому – не відбулося зростання цін виробників. У нас зафіксоване зростання до 35,7% за рік, після 25% у 2015 році. Цей факт аж ніяк не свідчить про базовий позитив в інтенсивних характеристиках розвитку економіки.

Зусилля НБУ разом із урядом мають бути направлені на врегулювання економічного зростання, що призведе до появи робочих місць і інших макроекономічних характеристик.

Вироблені основи грошово-крединтої політики і здійснення контролю за її проведенням є прерогативою ради НБУ. Суттєве коригування цільових індикаторі, які визначені в основі грошово-кредитної політики здійснюється тільки радою НБУ за визначеними законами України.

Тетяна Трощинська: Керівники підприємств пояснюють саме зростанням мінімальної зарплати і зростанням фонду зарплатні певні підвищення, які з’являються на практиці. Це спекулятивні моменти?

Богдан Данилишин: Зараз дуже багато спекулятивних моментів пов’язані із цією темою. Ще раз повторюю, що підвищення “мінімалки” буде мати низку позитивних ефектів, будуть стимулювати повернутися на ринок осіб, які раніше не шукали роботу, також зростатиме і ВВП.

Якщо у роботодавців є стимули для праці, то вони шукатимуть контактів із банківською системою і з середовищем, що буде досить сприятливим для них. Сьогодні уряд працює над тим, щоб відновити спеціальні програми для розвитку малого і середнього бізнесу.

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio