Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (13.1MB) | Репост
Ірина Соломко: У людей, які займаються проблематикою надання адміністративних послуг є багато запитань з приводу існування документ-сервісу «Готово». Зокрема йдеться про те, що за 30 мільйонів гривень, які на нього витратили, можна було б створити 15-20 ЦНАПів в громадах чи районах.
Віктор Тимощук: Тема неоднозначна. Більшості споживачів, які звертали у документ сервіс «Готово» в районі метро Печерська все сподобалося. Там нова будівля, приязне обслуговування. Але чи можна поширювати цей досвід в масштабах всієї країни?
Лев Парцхаладзе, створивши цей проект на одній посаді в КМДА, зараз вже працює на іншій – заступником міністра регіонального розвитку. Він спілкується з міжнародними донорами, міністерствами, місцевими головами і всіх переконує, щоб вони обирали його концепт надання послуг.
Ірина Соломко: А в чому концепт? Красива вивіска, нова будівля, багато грошей?
Віктор Тимощук: Документ сервіс «Готово» – це, в першу чергу, підприємство. Це цілий комплекс господарчих ризиків. По суті абсурдом є те, що прототип центру відкривали в Києві, де є багато своїх ЦНАПів, до яких можна звертатися. Можна було справді направити ці 30 мільйонів в громади, щоб люди з Фастова чи Славутича не їхали за цими послугами в Київ. Це можна було б легко організувати обласній владі.
Ризики, які бачу я, насамперед існує ризик банкрутства, оскільки це все ж таки підприємство. Ми вже мали прецедент з центром надання послуг, який відкрив Саакашвілі в Одесі. Він вже був на межі закриття. Можливо ситуація в Києві дещо відрізняється, оскільки тут більше громадян, які цінують свій час і готові заплатити 200-300 гривень за якусь послугу. Але в інших містах люди не мають таких доходів, щоб сплачувати кошти. Вони будуть чекати в черзі тиждень чи два, але не підуть платити гроші. Так було, зокрема, в Одесі.
Любомир Ференс: А чи можна зменшити сплату для надання цих послуг в регіонах?
Віктор Тимощук: Наше законодавство каже, що плата за адмінпослуги всюди має бути однаковою. Конкуренція має бути якістю, а не цінами. Але в сфері сервісних послуг взагалі досить лояльні до додаткових стягнень. Наприклад є сервіс «Документ», де беруть незаконно додаткові 400 гривень на закордонному паспорті, 150 гривень на ID картці.
Ірина Соломко: По суті «Готово» це посередники, які створили комфортні умови для подачі документів?
Віктор Тимощук: Це комунальне підприємство, яке формально утворила Київська обласна рада. За законом вони можуть надавати лише дві послуги – реєстрація нерухомості і реєстрація бізнесу. При чому реєстрація бізнесу за законом має бути безкоштовною, тобто заробляти вони можуть лише на реєстрації нерухомості. 60% від адміністративного збору державного залишається їм, тобто центру «Готово». Я переконаний, що вони б не вижили, якби не інші послуги.
Наприклад Мінюст дав їм можливість реєструвати шлюб за одну добу. В Києві найдорожчий варіант коштує 12 тисяч, а стандартний пакет – 6 тисяч.
Ірина Соломко: Мої друзі хотіли так зробити, але коли дізналися про ціну, то передумали. Ціна відлякує.
Віктор Тимощук: Цією послугою зараз користуються іноземці, які хочуть легалізувати своє перебування тут. Але це не нормальна ситуація, ця послуга не може стільки коштувати. При чому в міський бюджет Києва потрапляє лише 85 копійок від цієї суми. Все інше відходить комерційній структурі. Це незаконно.