Український енергетичний ринок має бути синхронізований із ринком ЄС, – Юлія Усенко

Ірина Соломко: Сьогодні Верховна Рада відправила на повторне читання законопроект №4493 про ринки електроенергії. Хто заважає створенню ринків електроенергії в Україні?

Юлія Усенко: Це дійсно фундаментальний проект для енергетичної галузі. Реформа енергоринку досить тривала. Вона триває з початку набуття нашою країною незалежності. Звичайно, що на ринку склалися зручні монопольні правила і цим гравцям на сьогодні радикально змінювати правила зовсім не зручно. Законопроект, який ви згадали, теж дуже довго розроблявся, він уже змінив свій номер, прийнявся у першому читанні, і до нього було більше тисячі правок.

Він набрав високої уваги серед діючих гравців ринку. Тому однозначно, що він мав би бути прийнятий сьогодні, але ми дізнаємося, що  його відправили на повторне друге читання. Я хочу відзначити, що абсолютно неприйнятна поведінка депутатів сьогодні в раді. Тому що правки просто відхиляли або ігнорували.

Андрій Куликов: Ви можете визначити, чи це було фракційне несприйняття, чи індивідуальне? Можливо, є неформальне міжфракційне об’єднання депутатів, які проти зеленого тарифу?

Юлія Усенко: В першу чергу треба звернути увагу на те, що і кількість депутатів була не настільки великою в залі, беручи до уваги важливість законопроекту. Це було під пильною увагою енергетичного співтовариства і Європейського Союзу взагалі. Тому я не думаю, що це якісь індивідуальні несприйняття депутатів, а відповідальність на кожній фракції.

Ірина Соломко: 25 років в Україні була монополія на ринку. І головне, що закладає цей законопроект – це конкуренцію.

Юлія Усенко: Та модель енергоринку, яка діє на сьогодні в Україні вже себе віджила. Споживач не може отримати справедливу ціну, вибір постачальника, якісний сервіс послуг. І з цим треба боротися. Це треба змінювати. Це вимога Євросоюзу.

Чому існує необхідність моделі, що існує на енергоринку? Сьогоднішній стан тарифів призвів до перехресного субсидування. Промислові тарифи на електроенергію дотує зараз споживачів побуту, населення. Тому що населення платить менше за електроенергію, ніж промислові споживачі. Ми звикли до цього з радянських часів і думаємо, що це правильно. Але насправді ціна електроенергії закладається на виробництво будь-якого товару і надання будь-якої послуги. Люди не розуміють, що коли вони платять менше, ніж промисловість за спожите, вони доплачують цю різницю в товарі. Грубо кажучи, в пляшці молока, чи пачці масла.

Ірина Соломко: Чи передбачається, що закон розіб’є монополіста?

Юлія Усенко: Закон передбачає, що на ринку створяться нові умови, які відповідають нормам європейських директив так званого третього енергетичного пакету. І це стане зрозумілим нашим європейським колегам-постачальникам електроенергії, які можуть надавати свої послуги в Україні. В ідеалі український енергетичний ринок має бути синхронізований із ринком ЄС. Але завжди потрібно враховувати, що попри законодавчі вимоги, є ще технічні.

На сьогодні синхронізація діючої енергосистеми в Україні з системою Європейського Союзу на досить серйозному обговоренні. Це серйозне технічне питання й інвестиції. Для того, щоб закон дійсно працював і щоб у нас був конкурентний ринок, який дійсно дозволить заходити європейським постачальникам послуг, необхідно виконати всі ці технічні вимоги. Після прийняття закону це вже вирішує не депутатський корпус, а міністерство.

Андрій Куликов: Як я, звичайний споживач електроенергії, можу виграти від «зеленого» тарифу?

Юлія Усенко: У фінансовому плані ви не виграєте. Тому що окупність сонячної дахової станції – не менше 10 років.

Багато людей ставляться скептично до закону про ринок електроенергії. Тому що, навіть якби сьогодні рада проголосувала у повному складі за цей закон, то перехідний період передбачається аж у липні 2019 року. До цього часу різких змін не відбудеться. А за цей період регулятор НКРЕКП зобов’язаний розробити низку другорядного законодавства, яке буде контролювати роботу ринку. І навіть після перехідного періоду не відбудеться значного зниження ціни і покращення якості послуг, тому що це довготривалий період.

Ірина Соломко: Зелені тарифи завжди були мізерною частиною від виробітку електроенергії. Яка ситуація наразі?

Юлія Усенко: Я хочу вас розчарувати. Різкого збільшення виробників електроенергії за зеленим тарифом не відбулося. На сьогоднішній день це декілька відсотків в енергетичному балансі.

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio