Подкаст: Відтворювати в новому вікні | Скачати (5.0MB) | Репост
Анастасія Багаліка: $1,5 млрд, які сьогодні конфіскували до держбюджету із рахунків Януковича ― що це за гроші?
Віталій Шабунін: Ці гроші спочатку були заморожені українською фінансовою розвідкою ще в 2014 році. Зараз ці гроші були по достатньо специфічній процедурі конфісковані в державний бюджет. Вони вже не зникнуть, хіба що їх спробують вкрасти з держбюджету.
Залишаються можливості оскаржити це рішення у суді, але думаю, робитимуть це вже не в українській юрисдикції. Але це питання довгих років.
Дмитро Тузов: У нас є інформація, що захист Януковича це спростовує, і Янукович відхрещується від $1,5 млрд.
Віталій Шабунін: Формально він не був з ними пов’язаний ― формально це компанії, які фактично легалізовували гроші, раніше вкрадені в Україні, виведені з неї, а потім ще раз введені в Україну.
Це були цінні папери, спеціально випущені державою, які конвертувалися державою, потрошки виплачувалися в долари, і давали прибуток у 8% річних. Цього року спливав термін виплати грошей, тобто фактично, на рахунках була жива валюта.
Найбільша частина грошей була в «Ощадбанку», ще частина ― в Укрексімбанку.
Анастасія Багаліка: Як ці гроші можуть повернути?
Віталій Шабунін: Проблема у тому, що немає рішення суду. Ми чекаємо рішення суду, в якому буде розписано, як вдалося конфіскувати ці гроші.
Із того, що Юрій Луценко говорив на прес-конференції, можна зробити висновок, що схема була приблизно така: вони взяли одного з фігурантів справи ― скоріш за все, це якийсь фіктивний директор, який не впливав на жодне рішення, він визнав свою винуватість, своїми свідченнями легалізував доказову базу, отримав вирок, в рамках якого була спецконфіскація, якою арештували всі активи учасників злочинної групи.
Проблема полягає в тому, що потрібно було довести, що ці гроші були отримані в результаті діяльності злочинної групи, тому треба подивитися в рішення суду ― наскільки якісно це доведено.