Обстріл польського консульства може бути спробою зірвати безвіз, – Чабала

Говоримо про політичні наслідки теракту у Генеральному консульстві Польщі у Луцьку

Андрій Сайчук: Останні два-три роки є неприємна тенденція: поляки, які начебто виступають нашими союзниками, висувають нам ряд претензій. Чи можна сказати, що стосунки між країнами погіршуються?

Олег Чабала: Хочеться вірити, що цей інцидент не вплине на україно-польські відносини. Для цього є причини. По-перше, Україна і Польща є як союзниками, так і сусідами. У нас є спільні специфічні історичні моменти, але тим не менше Польща у ЄС адвокатує Україну. Така тенденція характерна суттєвий проміжок часу.

На даний момент є значний прошарок населення у Польщі, яке йде у руслі тренду Європи: посилення ультраправих, націоналізму на фоні нетерпимості до потоку біженців. Такі є болісні моменти, які не вплинуть кардинально, але на це потрібно зважити.

Останні два-три роки йшла досить суттєва підтримка України до і після Майдану. Та попри це після Майдану з’явилися небезпечні тенденції, коли певні політичні сили, у тому числі Качинського і молодіжне крило певних політиків, починають активну антиукраїнську кампанію. Складається враження, що вона ініціюється не самими поляками, а штучно створюються підвалини для того, щоб розхитати цю ситуацію.

Щодо Луцька. Ця ситуація виникла занадто оперативно і вчасно. Була зустріч Міжпарламентської асамблеї за участі Литви, Польщі, України. Фактично прикрий інцидент виник уже після того.

 

 

Андрій Сайчук: Хто бенефіціар погіршення стосунків між Україною і Польщею?

Олег Чабала: Зараз про цю ситуацію багато говорять. Я озвучував чотири сценарії кому це вигідно, але всі вони стосуються якраз нашого сусіда Росії.

Євген Павлюковський: Якщо говорити про цей інцидент як провокацію, то на що вона направлена?

Олег Чабала:  Це чистої води провокація. Україну намагаються показати як не толерантну державу. Хотіли показати, що це зробили націоналісти, але підстав поки немає.

Ключове те, що у квітні знову має постати питання надання безвізу. Це дуже зручна ситуація для того, щоб сказати, що у нас незрозумілі люди стріляють по консульствах і відтермінувати процес надання безвізового режиму.

Єген Палюковський: На політичному рівні є певний вотум довіри однієї держави до іншої. Є також певне розуміння української ситуації зі сторони Польщі. А як з точки зору пересічних поляків?

Олег Чабан: Я впевнена, що пересічні поляки не змінюють своєї позиції. Є певна частина маргінесу, які реагують досить болісно і провокативно. Я впевнений, що вони б не існували, якби не було підтримки, як версія, з Російської Федерації. Ультраправі мають не настільки високу підтримку як того хотіли б. Але є тенденція до того, що рівень підтримки ультраправих підтримується.

Єген Палюковський: Тепер Польща чекатиме від України результатів розслідування щодо інциденту у Луцьку. Очевидно, що на Україну накладається обов’язок якось із цим розібратись із цим інцидентом, притягти винних. Якщо Україна все це не виконає належним чином, як це може вплинути на стосунки з Польщею?

Олег Чабан: Правоохоронні органи зреагували досить оперативно. І немає заперечень збоку України залучення до процесу розслідування правоохоронців Польщі.

Україна справді має показати ефективність. Показати і довести, що це була провокація. Можливо, цей приклад спонукатиме силові відомства до більш тісної співпраці, як на мене. Питання не тільки стосується цієї ситуації. Це не перший і останній захід провокативного характеру. До нього потрібно бути не просто готовим, а превентивно вплинути.

Андрій Сайчук: Але ми бачимо, що навіть у Європі спецслужби не готові до подібних інцидентів. Чи є тут в України шанс протистояти подібним актам?

Олег Чабан: Є і в України, і в європейських державах. Питання співпраці спецслужб гостро стоїть. Дехто вважає, що це нездійсненно, але це можливо, просто не повинно суперечити законодавству. Зараз це на часі.

About the Author

Громадське Радіо
Подкасти радіомережі “Громадське радіо” (м. Київ та область – 70,4 МГц (УКХ); м. Волноваха – 66,05 МГц (УКХ) та 103,8 МГц (FM); м. Краматорськ – 103,2 МГц; м. Красноармійськ – 99,6 МГц; м. Старобільськ – 90,2 МГц; с. Широке – 101,8 МГц; смт. Біловодськ – 92,6 МГц; смт. Білолуцьк – 100 МГц; смт. Зоринівка – 103,7 МГц). Сайт: hromadske.radio